- NASA hlásí zásadní objev
- Na Marsu je možné využívat větrné elektrárny
Lidstvo dlouhodobě řeší problémy, které brání vzniku plnohodnotné lidské kolonie na Marsu. Vše může změnit jak speciální zařízení MOXIE, které už dorazilo na povrch planety, kde za hodinu dokázalo vyrobit kyslík na 15 minut dýchání, tak i nový výzkum vědců NASA z Ames Research Center v Kalifornii.
Nepřehlédněte: Zásadní objev: NASA na Marsu vyrobila kyslík, astronautovi by stačil na sto minut dýchání
Lidské kolonie na Marsu
NASA pomocí nejmodernějšího globálního klimatického modelu analyzovala celkový potenciál Marsu a zjistila, že rychlost větru v některých navrhovaných oblastech, kde by mělo v budoucnu dojít k přistání lidské posádky, je dostatečně vysoká na to, aby poskytovala doplňkový zdroj energie ke sluneční a jaderné energii.
Atmosféra na Marsu je ve srovnání se Zemí velmi řídká, má jen asi jen procento hustoty, takže větry na Marsu mají jen procento síly větrů na naší planetě. Vědci proto dlouho nepovažovali větrnou energii na Marsu za vhodný zdroj energie pro lidské mise. „Největší problém větrné energie na Marsu spočívá v tom, že vítr nemá velkou sílu,“ řekla Victoria Hartwicková z NASA.
At three Martian sites, the power generated by wind speeds could support a six-crew team.https://t.co/pkwsO9Yz2r
— Interesting Engineering (@IntEngineering) December 23, 2022
Zásadní objev NASA
Experti se však v poslední době zaměřují na vytváření větrných turbín, které mohou pracovat v extrémních lokalitách a získávat energii i z nepatrného vánku. Hartwicková a její kolegové ve své nové studii použili sofistikovaný globální klimatický model, který byl původně navržen pro Zemi, a využili ho k simulaci povětrnostních podmínek na Marsu v různých denních a nočních dobách i ročních obdobích.
Překvapivě zjistili, že z 50 navrhovaných míst pro přistání na Marsu by rychlost větru na 40 z nich mohla dodávat alespoň trochu užitečné energie. Na třech místech by rychlost větru mohla generovat až 24 kW, což by stačilo šestičlennému týmu na třetinu roku. Na sedmi dalších může větrná energie dodávat více než 50 % celkové potřebné energie buď v zimních měsících, nebo v prašném období.
Počítá se s tím, že energii na Marsu by vytvářely čtyři různé větrné turbíny: V úvahu připadají například 300kilowattový Enercon E3 s rotorem o průměru 33 metrů či pětikilowattový Aeolos V s rotorem o průměru 4,5 metru. Celkově by větrné turbíny na Marsu mohly v kombinaci se solárními panely zvýšit dobu, po kterou energie převyšuje odhadované požadavky misí, z přibližně 40 % v případě samotných solárních panelů na 60 až 90 % při využití větrné energie.
Vědci vyzývají k budoucímu výzkumu, který by se zabýval větrnými turbínami, jež by mohly v marťanských podmínkách pracovat efektivně a získávat z tamního větru více energie. „Opravdu doufáme, že mnoho týmů využije tento výzkum jako odrazový můstek pro svou vlastní práci,“ řekla Hartwicková.
Zdroj náhledové fotografie: generováno Midjourney (AI) / FONETECH.CZ, zdroj: Interesting Engineering
Žeby inspirace z knihy Sluneční jezero,od Ludvíka Součka. Rok vydání snad 1968.