- Webbův dalekohled pořídil fantastický snímek galaxie NGC 1365
- Své tajemství schovávala za hustým závojem prachu
Americká vesmírná agentura NASA ukázala fascinující snímek podivné galaxie vzdálené 60 milionů světelných let. Úchvatné záběry pořídil teleskop Jamese Webba (JWST), který od ledna letošního roku z pozice vzdálené 1,5 milionu kilometrů od Země pozoruje vesmír.
Nepřehlédněte: V žádném případě nepoužívejte Facebook Messenger! Ledaže máte zapnutou tuto funkci
Webb se znovu předvedl
Vědci pomocí teleskopu Jamese Webba (JWST) pořídili mimořádný snímek galaxie NGC 1365. Díky svému překvapivě dokonalému vzhledu s rovnou příčkou a dvojicí nápadných spirálních ramen bývá někdy označována také jako Velká spirální galaxie s příčkou. Proč? Poblíž jejího středu nalezneme ještě jednu menší spirální strukturu a celá galaxie je ozdobena prachovými pásy.
Snímek z nejvýkonnějšího teleskopu, jaký lidstvo kdy postavilo, odhaluje záři obrovského množství hvězd v příčce i spirálních ramenech. Fotografii vědci pořídili ve snaze pochopit pohyb hmoty v rámci celé galaxie a jeho vliv na zásobárny plynu, ve kterých se formují nové hvězdy.
JWST color mages of NGC 1365 processed by me. 1st image is NIRCam only, 2nd is MIRI, 3rd is NIRCam+MIRI composite#JWST #jameswebb #NASAWebb pic.twitter.com/eqGZ03nnhG
— Spaceguy44 🌌 (@spaceguy44) August 15, 2022
Prach vše komplikoval
„Když se podíváte na západ slunce za zamračeného dne, sotva ho uvidíte,“ řekl Brad Whitmore ze Space Telescope Science Institute v Marylandu. „To je to, s čím jsme tady měli co do činění. V cestě, která skrývá vznik hvězd, jsou všechna ta prachová mračna.“
Webbův teleskop naštěstí používá přístroje NICRCam a MIRI (Mid-InfraRed Instrument), které mu umožnily nahlédnout skrz prach až přímo do srdce galaxie. To výzkumníkům v NGC 1365 dovolilo spatřit útvar, o kterém věděli, že by tam měl být, ale dříve jej bylo těžké odhalit: malý prstenec kolem středu galaxie, kde probíhá nejintenzivnější tvorba hvězd.
Whitmore a jeho kolegové se nyní chtějí zaměřit na stáří hvězdokup v tomto prstenci, aby zjistili, jak se hvězdy pohybují skrz něj, jakmile se vytvoří.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: New Scientist