- Webb je dalekohled budoucnosti
- Dokáže nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru
Nově objevená galaxie zamotala hlavu astronomům z celého světa. Zdá se totiž být plná hvězd a o hodně starší, než by podle současných poznatků měly být. Pokud by se ukázalo, že měření vědců opravdu odpovídají skutečnosti, mohlo by to zásadním způsobem změnit představy vědců o vzniku vesmíru.
Nepřehlédněte: Z velké baterie vytvořili jedinečný telefon. Bez nabíječky vydrží měsíce
Neměla by existovat, říká NASA
Teleskop Jamese Webba své výkonné aparáty zaměřil do míst, kde se nachází galaxie ZF-UDS-7329, která vznikla pouhých 800 milionů let po Velkém třesku. Podle astronomů však její existence na základě současných kosmologických modelů nedává žádný smysl.
Když se podíváte tak hluboko do vesmíru, díváte se vlastně do minulosti, protože světlu trvá celou věčnost, než k nám dorazí. A v tom je právě háček, když se galaxie ZF-UDS-7329 formovala, temná hmota, tajemná látka prostupující celým vesmírem, ještě neexistovala, takže galaxie této velikosti by neměla vůbec vzniknout, domnívají se vědci.
Claudia Lagosová, docentka astronomie na Západoaustralské univerzitě, uvedla: „Tvorba galaxie je z velké části diktována tím, jak se koncentruje temná hmota. Mít tyto extrémně hmotné galaxie ve vesmíru tak brzy představuje významnou výzvu pro standardní model kosmologie. Myslíme si, že tak masivní struktury temné hmoty, které tyto masivní galaxie hostí, se v té době ještě nestačily vytvořit.“
Vědkyně Themiya Nanayakkara, která vedla analýzu dat z Webbova teleskopu (JWST), označila nový objev za průlomový. „Všichni jsme se těšili na to, že se nám podaří najít něco, co bychom mohli považovat za důležité. Tento objev posouvá hranice našeho současného chápání toho, jak se galaxie formují a vyvíjejí.“
„Klíčovou otázkou nyní je, jak se formují tak rychle velmi brzy ve vesmíru a jaké záhadné mechanismy vedou k tomu, že se v nich přestanou náhle tvořit hvězdy, když tak činí zbytek vesmíru,“ vysvětluje.
Nešlo přitom o první ani poslední objev galaktických rozměrů, který vesmírný teleskop Jamese Webba přinesl. Nedávno například vyfotil galaxii, která vypadá jako burský oříšek.
Kde se Webbův teleskop nachází?
Sedmitunové zařízení jménem JWST pozoruje vesmír z tzv. druhého Lagrangeova bodu (L2) 1,5 milionu km daleko, tj. čtyřikrát dále, než je Měsíc, kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Phys.org, Live Science