- Podivné ORC jsou gigantické prstence rádiových vln
- Dosud jich bylo pozorováno pouze pět. Vědci nemají ponětí, jak vznikly
Astronomům nedá spát další záhada. Ve vesmíru objevili gigantické prstence rádiových vln, které jsou větší než celé galaxie. Dosavadní pozorování naznačují, že jsou staré až miliardu let a mají průměr až milion světelných let. Nikdo zatím netuší, jak vlastně vznikly.
Nepřehlédněte: Vědci objevili bizarní oblast u černých děr, která dokazuje, že Einstein měl zase pravdu
Gigantické rádiové kruhy ORC
Všechny objevené objekty, kterým se přezdívá ORC (odd radio circles), jsou mimořádně zvláštní – nacházejí se ve vysokých galaktických šířkách a v určité vzdálenosti od galaktické roviny, v níž se ve tvaru disku nachází většina hmoty galaxie. Jejich průměr je přibližně jedna arcminuta, což představuje při pozorování ze Země zhruba tři procenta velikosti Měsíce.
Studium ORC je náročné, částečně proto, že jsou obvykle viditelné pouze v rádiových vlnových délkách. Dosud nebyly spojeny s rentgenovým nebo infračerveným zářením, ani po nich nebyly nalezeny žádné známky v optických vlnových délkách. Nedávno však vědci vůbec poprvé v historii ve spojitosti s ORC zaznamenali rentgenové záření.
„Síla potřebná k vytvoření tak rozsáhlého záření musí být extrémní,“ řekla hlavní autorka studie Esra Bulbulová. „Některé simulace dokáží reprodukovat jejich tvar, ale ne jejich intenzitu. Žádná simulace nevysvětluje, jak ORC vznikají.“
Bulbulová a její tým pozorovali pomocí dalekohledu ESA XMM-Newton jeden z nejbližších známých ORC, objekt nazvaný Čtyřlístek, a zjistili, že vykazuje nápadnou rentgenovou složku. Rentgenové záření Čtyřlístku má podle všeho na svědomí plyn, který byl zahřátý a vybuzený nějakým procesem. V tomto případě rentgenové záření odhalilo dvě skupiny galaxií, které se začaly uvnitř kruhu slučovat, čímž se plyn zahřál až na 15 milionů stupňů Celsia.
Vědci netuší, co je vytvořilo
Chaotické slučování galaxií je zajímavé, ale samo o sobě to, jak Čtyřlístek vznikl, vysvětlit nedokáže. Ke slučování galaxií dochází v celém vesmíru, zatímco ORC jsou velmi vzácným jevem. Muselo se tak stát něco zcela výjimečného, aby Čtyřlístek vznikl. „V tuto chvíli nedokážeme říct, o co jde. Potřebujeme více dat z radiových a rentgenových teleskopů,“ vysvětluje Bulbulová.
„Jednou z fascinujících myšlenek pro silný rádiový signál je, že rezidentní supermasivní černé díry prošly v minulosti epizodami extrémní aktivity a reliktní elektrony z této dávné aktivity byly znovu urychleny splynutím galaxií,“ domnívá se Kimberly A. Weaverová, astronomka NASA a profesorka astrofyziky.
V jedné ze starších studií si astronomové pohrávali s myšlenkou, že ORC jsou pozůstatky neuvěřitelně mohutné exploze v centrech galaxií. O příčině této exploze, kterou může být splynutí dvou supermasivních černých děr, se však můžeme pouze dohadovat. Druhou hypotézou byla rázová vlna ze vzniku milionů hvězd a třetí byly silné proudy, které v galaxiích vystřelují vysoce energetické částice. To, že dosud bylo objeveno pouze pět podivných ORC, potvrzuje, že jsme na všechny záhady vesmíru ještě zdaleka nepřišli.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Science Alert, aanda.org, Universe Today