- Objevili další vesmírnou megastrukturu.
- Experti vůbec netuší, co si o ní mají myslet.
Ve světle, které k nám putovalo 6,9 miliardy let, objevili astronomové obří, téměř dokonalý prstenec o průměru 1,3 miliardy světelných let. Podle jednoho z hlavních principů astronomie, tzv. kosmologického principu, by vůbec neměl existovat, protože veškerá hmota je ve vesmíru rozložena rovnoměrně.
Nepřehlédněte: Představuje větší hrozbu než bankovní virus. V českých telefonech s Androidem se zabydlel nezvaný návštěvník
Velký prstenec
Objev týmu, který vedla Alexia Lopezová, doktorandka v oboru kosmologie na univerzitě UCLan ve Velké Británii, je podrobně popsán ve studii na serveru arXiv. Jedná se již o druhou obří strukturu, kterou britští vědci objevili. První, nazvaná Obří oblouk (Giant arc), se nachází ve stejné části vesmíru a ve stejné vzdálenosti od Země.
Když byl objev první megastruktury v roce 2021 oznámen, astronomy to zmátlo. A velký prstenec tuto záhadu jen prohlubuje. „Ani jednu z těchto dvou ultra velkých struktur není snadné vysvětlit v rámci našeho současného chápání vesmíru,“ uvedla Lopezová v lednu.
Vědci se dříve domnívali, že obě souvisí s něčím, co se nazývá baryonová akustická oscilace (BAO). Jedná se o obří, kruhové uspořádání galaxií, které se nachází po celém vesmíru. Jsou to vlastně koule, zkameněliny akustických vln, které se šířily raným vesmírem a pak „zamrzly“.
Megastruktura, která nemá existovat
Z nových pozorování však vyplývá, že Obří oblouk ani Velký prstenec nejsou BAO – tak co vlastně jsou? „Kosmologové vypočítali současnou teoretickou hranici velikosti gigantických struktur na 1,2 miliardy světelných let, přesto je Obří oblouk větší a obvod Velkého prstence je srovnatelný s délkou Obřího oblouku,“ vysvětluje Lopezová. Velikost je však jen jedním z problémů. Dalším je to, co objev obou megastruktur znamená pro kosmologii, studium vývoje vesmíru.
V současné době nikdo s jistotou neví, co Velký prstenec a Obří oblouk představují. Podle Dr. Roberta Masseyho, zástupce ředitele Královské astronomické společnosti, přibývá důkazů pro přehodnocení toho, co bylo dosud ústředním pilířem astronomie.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Science Alert, Journal of Cosmology and Astroparticle Physics
Je to pupek vesmíru, jsou to pozůstatky Velkého Třesku… 🌌