Signál

Velkolepý vědecký objev. Pozorovali, jak se ve vzdálené galaxii rodí hvězda

  • Astronomům se podařilo identifikovat rodící se hvězdu
  • Výjimečná je tím, že od nás leží rekordně daleko

Astronomové spatřili známky rozsáhlého disku prachu a plynu, který obíhá kolem vzdálené hvězdy. Na tom není nic neobvyklého. Je to normální fáze vývoje hvězdy a jejího planetárního systému. Co činí tento nález tak velkolepým, je to, že něco takového vědci vůbec poprvé pozorovali kolem hvězdy v úplně jiné galaxii než je ta naše.


Nepřehlédněte: Obří sleva na všechny Galaxy Watch6 končí už zítra. Teď je pořídíte nejvýhodněji na trhu


Pozorovali, jak se v jiné galaxii rodí hvězda

Útvar byl pozorován ve Velkém Magellanově mračnu, trpasličí galaxii vzdálené asi 179 000 světelných let od Mléčné dráhy. I když se může zdát, že procesy vzniku hvězd jsou univerzální, dosud je vědci mimo naši domovskou galaxii nepozorovali.

„Když jsem v datech z ALMA poprvé spatřila důkaz o rotující struktuře, nemohla jsem uvěřit, že jsme objevili první extragalaktický akreční disk, byl to výjimečný okamžik,“ říká astronomka Anna McLeod z Durhamské univerzity ve Velké Británii.

„Víme, že disky mají zásadní význam pro vznik hvězd a planet v naší galaxii a zde poprvé vidíme přímý důkaz tohoto jevu v jiné galaxii,“ dodala.

Hvězdy se rodí z hustých shluků v oblacích molekulárního plynu a prachu, které se nacházejí v mezihvězdném prostoru. Když chuchvalec dostatečně zhoustne, začne se pod vlivem gravitace hroutit; při rotaci začne nasávat další materiál z okolního mračna. Tento materiál však nepadá na protohvězdu jen tak, ale uspořádá se do disku a padá na ni kontrolovaněji, stálým proudem.

„Jakmile se hvězda zformuje, zbytky disku zůstanou na místě, kde se shlukují a vytvářejí všechny ostatní prvky planetárního systému: planety, asteroidy a meteory, komety, prach. Proto planety sluneční soustavy obíhají kolem Slunce víceméně v rovině,“ upřesňují vědci.

Pomohl radioteleskop ALMA

Nově objevený systém nese označení HH 1177 a z jeho pólů unikají silné proudy (jety) nabitých částic. Evropská jižní observatoř uvádí, že plyny, z nichž tato hvězda vznikla, se výrazně liší od plynů v Mléčné dráze, a díky nižšímu obsahu prachu již není skrytá, což astronomům umožňuje její přímé pozorování.

K pozorování McLeodová a její kolegové použili výkonný radioteleskop ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array). Podle článku, který publikoval odborný server Nature, chtěli zjistit, zda se jim podaří spatřit disk v prachovém srdci hvězdotvorby, a proto hledali známky rotace, což se jim nakonec podařilo.

Nový výzkum přináší obrovský potenciál pro pochopení vývoje hvězd a vzdálených galaxií, což je proces, o kterém výzkumníci mají zatím jen málo informací.

Zdroj: ipicgr / Pixabay, zdroj: Science Alert, Nature

Total
0
Shares