Zavirovaný počítač

Velká hrozba pro lidi s Windows v Česku: Hada v e-mailu vystřídal nebezpečný zloděj hesel

  • Uživatelé Windows by si měli dávat pozor.
  • Počítače v Česku drancuje zákeřný virus.

Černé předpovědi bezpečnostních expertů se potvrdily. Nejrozšířenějším škodlivým programem pro operační systém Windows v Česku je Formbook, který krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, pořizuje snímky obrazovky a sleduje stisknuté klávesy.


Nepřehlédněte: Zbytečné faux pas Googlu. Na počítače s Windows nenainstalujete prohlížeč Chrome


Virus pro Windows kradoucí uživatelská hesla

Zatímco ještě v únoru byl největším rizikem malware Agent.AES, známý také jako Snake Keylogger, v březnu jej se stejným počtem zachycených detekcí opět vystřídal infostealer Formbook, varují experti bezpečnostní společnosti ESET.

Útočníci nadále pokračují v rozesílání falešných e-mailů, které vydávají za informace k objednávkám nebo nákupům. V březnu se snažili své oběti nalákat především na e-mail s informacemi o doručování balíku.

Druhým nejrozšířenějším škodlivým kódem v Česku je aktuálně Snake Keylogger alias Agent.AES, který zaznamenává stisky kláves na klávesnici, dokáže ale odcizit data i dalšími způsoby.

Malware
Zavirovaný počítač s Windows | foto: Ed Hardie / Unsplash

Kyberšmejdi dokážou s jeho využitím odcizit i hesla z komunikačních platforem nebo e-mailových klientů, z FTP, webových prohlížečů nebo bezdrátových sítí. Odcizené informace pak Snake Keylogger útočníkům odesílá například e-mailem nebo přes komunikační platformu Telegram.

Až na třetím místě skončil v březnu obávaný špionážní spyware Agent Tesla. Na krádeže přihlašovacích údajů se kyberzločinci nezaměřují náhodou. Hesla stále patří mezi nejsilnější bezpečnostní prvek v online světě, proto jsou pro útočníky cennou kořistí.

Jak navíc roste počet uživatelských účtů do celé řady online služeb, je stále těžší vymýšlet nová a spolehlivá hesla, která se navíc dobře pamatují a neopakují se. Lidé by proto neměli spoléhat na vlastní „kreativitu“, ale využívat raději různé generátory, například 1Password 7.

4 pravidla bezpečnosti:

  • Neotevírejte podezřelé e-mailové přílohy.
  • Používejte silná hesla.
  • Mějte aktuální bezpečnostní software.
  • Pravidelně aktualizujte operační systém Windows.

Zdroj náhledové fotografie: cookie_studio / Freepik, zdroj: ESET

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..