Slunce

Vědec vyfotil, jak se z povrchu Slunce utrhl gigantický plazmový had. Na délku měřil 380 000 kilometrů

  • Občas vzniknou záběry, které berou dech
  • Podívejte se na Slunce, jak jste ho ještě neviděli

Záběr, který se podaří jednou za život. Amatérský astronom Eduardo Schaberger Poupeau pořídil ohromující snímek Slunce. Fotografie ukazuje plazmového hada, který dosáhl délky větší, než je vzdálenost mezi Zemí a Měsícem, tedy přibližně 380 000 kilometrů.


Nepřehlédněte: „Strávil jsem 92 dní na mateřské lodi mimozemšťanů,“ říká bývalý americký voják


Takhle jste Slunce ještě neviděli

Před několika dny došlo k jedné z nejdelších slunečních protuberancí za poslední roky, která způsobila na Slunci velký výron koronální hmoty (CME). CME jsou velká, rychle se pohybující oblaka zmagnetizované plazmy a slunečního záření, která se občas dostanou do vesmíru spolu se slunečními erupcemi – silnými explozemi, které jsou vyvolány, když se smyčky plazmy nacházející se v blízkosti slunečních skvrn přetrhnou v půli jako napnutá gumička.

Ne všechny erupce, a dokonce ani ne všechny velké erupce, však produkují CME, což je jedna z věcí, kvůli kterým je sluneční aktivitu obtížné předpovídat. Když k nim ovšem dojde, mohou být nabité částice vyvržené ze Slunce a pokud míří na Zemi, odvedeny magnetosférou směrem k pólům, kde ionizací excitují atomy, které při návratu do základního stavu uvolňují světlo – vznikají tak působivé polární záře.

Aktivita hvězdy narůstá

„Dnes odpoledne se mi navzdory obrovským turbulencím atmosféry podařilo vyfotografovat obrovský plazmový jazyk na Slunci pomocí dalekohledu H-alfa,“ uvedl Eduardo Schaberger Poupeau pro server Spaceweather.com.

„Sledoval jsem, jak protuberance stále rostla a dosáhla nakonec impozantní výšky 380 000 kilometrů, což je více než vzdálenost mezi Zemí a Měsícem! Tento sluneční úkaz byl skutečně velkolepý. Gigantický plazmový jazyk se táhl jako ohnivý had. Velikost a krása této události mě zanechala v úžasu a znovu mi připomněla majestátnost a sílu vesmíru kolem nás.“

V následujících měsících by měla kulminovat sluneční aktivita v rámci jedenáctiletého cyklu, erupce by tedy měly být častější a silnější, stejně tak by měl být zvýšený počet slunečních skvrn. Podle některých odborníků je pravděpodobné, že blížící se sluneční maximum bude nejsilnější za posledních sto let.

Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares