Červený trpaslík, Proxima Centauri

Vědec místo hvězdy blízké Slunci sdílel kolečko salámu. Nachytal tísíce lidí

  • Vědec sdílel místo fotky hvězdy kolečko salámu
  • Na internetu nachytal tisíce lidí

Francouzský vědec Étienne Klein všechny převezl. Před několika týdny nahrál na sociální sítě neuvěřitelně detailní snímek Proxima Centauri, nejbližší hvězdy od Slunce, který měl pořídit teleskop Jamese Webba. Nyní ale vyšlo najevo, že se jednalo o fotku salámu na černém pozadí.


Nepřehlédněte: Vesmírný teleskop Jamese Webba svlékl do naha fascinující galaxii Cartwheel


Salám není Proxima Centauri

Netradiční způsob, jak upozornit na hoaxy a podvody na sítích zvolil francouzský fyzik a filozof vědy Étienne Klein. Místo snímku nejbližší hvězdy od Slunce nahrál na internet obrázek plátku španělské klobásy chorizo. A co zamýšlel, se mu povedlo – fotka měla obrovský úspěch a sdílely ji tisíce lidí. „Fotka Proxima Centauri, hvězdy nejbližší Slunci,“ napsal Klein v příspěvku a dofal, že snímek pořídil vesmírný teleskop Jamese Webba. „Takové detaily… Každý den odhalujeme nový svět.“

Po několika dnech šel vědec s pravdou ven. Francouzským novinám řekl, že reakce na jeho příspěvek ilustruje skutečnost, že na sociálních sítích jsou falešné zprávy vždy úspěšnější než skutečné zprávy. „Také si myslím, že kdybych nenapsal, že jde o fotku z teleskopu Jamese Webba, neměla by takový úspěch,“ řekl.

Dalekohled s menší pamětí než iPhone

Na teleskopu Jamese Webba, který citlivostí až stokrát předčí populární Hubbleův teleskop, pracoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), Evropská vesmírná agentura (ESA) a Kanadská vesmírná agentura (CSA). Dalekohled vynesla do vesmíru loni 25. prosince raketa Ariane 5 z kosmodromu ve Francouzské Guyaně. Jde o přístroj, který vědcům dovolí zkoumat historii kosmu v nejzazších hlubinách času a prostoru a pátrat po známkách života mimo naši Sluneční soustavu. Přestože stavba dalekohledu stála miliardy dolarů, jeho výbava nabízí menší úložiště (pouze 68 GB), než jaké běžně najdeme v chytrých telefonech za pár tisíc.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: DailyStar, Twitter

Total
0
Shares