Schrödingerova kočka

Vědcům se povedl zázrak! Rekordní Schrödingerovu kočku udrželi v krabici po rekordních 23 minut

  • Vědcům se podařilo udržet 10 000 atomů ytterbia v kvantové superpozici po rekordních 23 minut.
  • Experiment proběhl při teplotách blízkých absolutní nule pomocí speciálních laserových pastí.
  • Výsledky otevírají nové možnosti pro vývoj kvantových počítačů a senzorů.

Dávný myšlenkový experiment zvaný Schrödingerova kočka je sice starý skoro 90 let, přesto stále nepřestává vědce po celé Zemi fascinovat. Odborníci na kvantovou fyziku z Čínské vědecko-technologické univerzity v Che-feji překonali dosavadní rekord, pomyslnou kočku dokázali udržet při životě 1 400 sekund, tedy 23 minut a 20 sekund.


Nepřehlédněte: Temu nastražilo vánoční past na Čechy! Před šmírováním oficiální aplikace vás neochrání ani Ježíšek


Nové objevy Schrödingerovy kočky

Pokus se Schrödingerovou kočkou je založen na jevu, kterému říkáme stav kvantové superpozice. Ten dovoluje objektu být současně ve dvou stavech zároveň – jako kdyby Schrödingerova kočka byla zároveň živá i mrtvá.

Objev stabilní superpozice je zásadní pro další vývoj ve výzkumu kvantové fyziky – časová stabilita takových stavů je kritickým prvkem pro kvantové počítače. Obrovský pokrok v tomto experimentu provedli vědci z Čínské vědecko-technologické univerzity. Kočku udrželi při životě rekordních 1 400 sekund.

Jak se podařil rekordní průlom?

Jde o masivní úspěch, protože doposud se pohybovala typická doba stabilní superpozice v jednotkách sekund. Experti pro účely experimentu použili asi 10 000 atomů ytterbia, které ochladili na několik tisícin stupně nad absolutní nulu a uvěznili je pomocí elektromagnetických sil laserového světla.

Díky těmto podmínkám bylo možné velmi přesně řídit kvantové stavy atomů, čehož vědci využili a uvedli každý atom do superpozice dvou souběžných stavů.

„Test probíhal při teplotách blízkých absolutní nule, čímž se minimalizovaly rušivé vlivy prostředí, které by jinak rychle způsobily kolaps superpozice. Pomocí speciálních laserových pastí mohli vědci jednotlivé atomy kontrolovat a udržovat jejich stav,“ cituje čínské výzkumníky server New Scientist.

Schrödingerova kočka
Schrödingerova kočka | foto: Alexander London / Unsplash

Využití v praxi? Kvantové počítače

Úspěch takového měřítka je zásadní především pro vývoj kvantových počítačů. Stabilní superpozice po dobu delší než 20 minut může posunout vývoj k výkonnějším a přesnějším kvantových zařízení.

Takové stroje dokážou provádět výpočty, které jsou pro klasické počítače téměř nemožné. Kvantové počítače najdou své využití v medicíně a farmakologii, mohou pomoci při predikci vývoje na akciovém trhu a v neposlední řadě masivně přispět při vývoji umělé inteligence. Na druhou stranu, představují riziko v rukou kyberzločinců, protože jejich silou lze prolomit de facto jakákoliv bezpečnostní opatření.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / generováno AI, zdroj: New Scientist, Wired

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Ja se těším, až vědci jednou zjistí, že v jednom takovem kvantovém počítači sedíme sami, a myslíme si, že jsme naživu:)

  2. Autor textu použil v titulku slovo rekordní jen dvakrát a to je málo! Příště prosím aspoň pětkrát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..