Černá díra

Vědcům se podařila jedinečná věc. Vytvořili černou díru, aby lépe porozuměli zakřivení časoprostoru

  • Experti provádějí neobvyklý experiment
  • Snaží se vytvořit podmínky, které panují v blízkosti černých děr

Černé díry jsou nejmocnější objekty ve vesmíru. Tato monstra mají dramatický a komplikovaný vliv na své bezprostřední okolí, což je dáno tím, že pohltí cokoli, dokonce i světlo. Vědci z Nottinghamské univerzity oznámili, že nyní replikují podmínky, aby lépe pochopili chování těchto kosmických behemotů.


Nepřehlédněte: iPhone 16 dostane rychlejší nabíjení, ale konkurence bude stále světelné roky před Applem


V laboratoři vytvořili černou díru

„Při přemýšlení o černých dírách je snadné se nechat vystrašit. Všechny předpovězené jevy, které se kolem černých děr vyskytují, se zdají být tak bizarní, tak zvláštní, tak odlišné,“ řekla vědkyně Silke Weinfurtnerová deníku Guardian.

V laboratoři na Nottinghamské univerzitě mají výzkumníci zařízení, ve kterém se snaží simulovat podmínky, které panují v blízkosti černých děr. V experimentu jsou stimulovány pomocí malého víru, který vzniká uvnitř nádoby se supratekutým héliem. Aby se projevila kvantová povaha černé díry, je helium ochlazeno na -271 stupňů Celsia.

Experti si helium vybrali schválně, protože může vířit pouze při specificky definovaných veličinách, na rozdíl od vody, která se točí v nepřetržitém rozsahu rychlostí. Vlnění, které se na povrchu helia vytváří, připomíná záření blížící se k černé díře. Vědci tento jev podrobně zkoumají pomocí kamery s vysokým rozlišením a přesností na nanometry.

Černá díra
Zdroj: Placidplace / Pixabay

Hawkingovo záření

Podle odborníků z Nottinghamské univerzity slouží celý experiment k tomu, aby lépe pochopili jev známý jako superradiace. Černá díra v tomto teoretickém stavu pravděpodobně přemění veškeré světlo, které se dostane do její blízkosti, na vysoké množství energie. Aby tento proces mohl probíhat, musí černá díra pomalu rotovat. Tento jev byl doposud zkoumán pouze teoreticky, bez přímého důkazu.

Experti zároveň doufají, že jim laboratorní testy také pomohou lépe pochopit Hawkingovo záření, což je tepelné záření samovolně uvolňované černými dírami, a rozluštit záhadu gravitačních vln vysílaných do celého vesmíru, když dojde ke splynutí dvou černých děr. Tyto neobvyklé signály jsou často detekovány pozemními detektory gravitačních vln, jako je observatoř LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory).

Zdroj náhledové fotografie: Aman Pal / Unsplash, zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares