Mléčná dráha

Vědcům NASA spadla čelist. Sonda Euclid dokáže přetáčet vesmír v čase, lidstvo odemyká největší záhadu v historii

  • Kosmický dalekohled Euclid vytváří největší 3D mapu vesmíru.
  • Tento ambiciózní projekt pomůže vědcům prozkoumat temnou hmotu a temnou energii.
  • Už dnes experti sledují přes 14 milionů galaxií, konečná mapa přinese přelomové poznatky o expanzi vesmíru.

O vesmíru se říká, že je „skoro nekonečný“. To protože se nekonečně rozpíná a v silách nikoho není zmapovat jej celý. Vědci z Evropské kosmické agentury (ESA) se o to nyní pokouší. A ambice mají nemalé, již v tuto chvíli se chlubí 3D mapou, která zobrazuje celé procento vesmíru.


Nepřehlédněte: Z této fotky vám spadne čelist. Sonda Euclid navždy změnila dosavadní pohled lidstva na vesmír


Teleskop Euclid mapuje vesmír

Euclid, kosmický dalekohled Evropské kosmické agentury, nedávno odhalil první část největší 3D mapy vesmíru, jaká kdy byla vytvořena. Tento projekt má za cíl zmapovat třetinu oblohy a pomoci vědcům pochopit tajemství temné hmoty a temné energie.

Vědci díky Euclidu sledují 14 milionů galaxií a 100 milionů zdrojů světla, tedy galaktických hvězd. Ve své úvodní fázi představuje projekt 3D mapy pouze jedno procento celkového vesmíru, což ukazuje, že hlavní práce na tomto průkopnickém mapování teprve začíná.

Dalekohled Euclid byl vynesen do kosmu v červenci 2023 a pracuje na principu pozorování galaxií v různých hloubkách vesmíru. Díky těmto datům mohou vědci vytvořit trojrozměrnou mapu, která odhalí rozložení galaxií v čase a prostoru. Nejen, že mapa umožní nahlédnout do minulosti vesmíru, ale také pomůže vysvětlit, jak temná energie a temná hmota ovlivňují jeho „skoro nekonečnou“ expanzi.

3D mapa vesmíru
Detailní snímek vesmíru ze sondy Euclid | ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA

Obrázek velký 208 gigapixelů

Právě význam temné energie je jednou z největších záhad moderní kosmologie – je zodpovědná za zrychlující se rozpínání vesmíru, ale vědci dosud neví přesně, co to je, ani jak přesně funguje.

První data získaná teleskopem jsou zpracovávána vědeckými týmy po celém světě. Tyto údaje se využijí k lepšímu pochopení dynamiky vesmíru, a také k upřesnění současných kosmologických modelů. Vznikající 3D mapa ve své aktuální fázi nabízí rozlišení 208 gigapixelů, což je zhruba plocha jako 500 našich Měsíců.

Další fáze projektu je plánována na březen 2025 a později na rok 2026. Vědci z ESA budou postupně zveřejňovat další úspěchy, jakých s mapováním vesmíru pomocí teleskopu Euclid dosáhnou.

Zdroj náhledové fotografie: dragonuppl / Pixabay, zdroj: ESA

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..