Asteroid, psyche 16

Vědci zkoumají vzácný 4,5 miliardy let starý meteorit. Může prozradit, jak vznikla sluneční soustava

  • Meteorit Erg Chech 002 je nejstarším známým kusem lávy
  • Podle vědců jde o část kůry protoplanety

Před třema lety objevený meteorit Erg Chech 002 je nejstarším známým kusem lávy. Podle vědců může napovědět, jak vznikala naše sluneční soustava.


Nepřehlédněte: V nitru Země se nachází obrovský rezervoár, který obsahuje třikrát více vody než všechny oceány


Erg Chech 00: Nejstarší kus lávy

V roce 2020 byl v alžírské části Sahary objeven meteorit, který podle místa nálezu nese jméno Erg Chech 002. Se svým nazelenalým povrchem a nahnědlým vnitřkem na první pohled nevypadá nijak výjimečně. Ve skutečnosti je však mimořádně vzácný.

Ze zhruba 65 000 dosud zdokumentovaných meteoritů jich jen asi 4 000 obsahuje tzv. diferencovanou hmotu. To znamená, že pocházejí z nebeských těles dostatečně velkých na to, aby na nich probíhala tektonická činnost. Z těchto 4 000 jich 95 % pochází pouze ze dvou asteroidů. Erg Chech 002 však patří mezi zbývajících pět procent.

Vědci odhadují, že vznikl před 4,565 miliardami let, zhruba 20 milionů let před vznikem planety Země. Domnívají se, že může jít o kus kůry protoplanety, z jakých se v té době postupně tvořily planety.

„Žádný asteroid nesdílí spektrální rysy EC 002, což naznačuje, že téměř všechna tato tělesa zanikla, protože buď pokračovala v tvorbě stavebních kamenů větších těles nebo planet, nebo byla jednoduše zničena,“ uvádí studie.

Erg Chech 002 je andezitový achondrit – výjimečný typ. Podle nového výzkumu publikovaného v časopise Nature Communications obsahuje radioaktivní izotop 26Al, který hrál obzvláště důležitou roli, když se formovala sluneční soustava a možná je důvodem, proč dnes na Zemi máme deskovou tektoniku.

Zemské jádro je zahříváno především pomalým rozpadem uranu a thoria. Vědci se však domnívají, že před čtyřmi a půl miliardami let v tomto procesu hrál mnohem důležitější roli Hliník-26 (26Al).

Protoplanetární disk, z něhož se zformovala sluneční soustava, byl obohacen izotopem 26Al z blízkých explodujících hvězd, ale astronomové stále netuší, zda byl rovnoměrně promíchán, nebo zda se v některých oblastech shlukoval. Aby to mohli ověřit, potřebují znát naprosto přesně dobu vzniku Erg Chech 002, jinak nelze určit, zda se vytvořil v oblasti s nízkým obsahem 26Al, nebo je o několik milionů let mladší a vznikl až poté, co se většina izotopu rozpadla.

Pro vědce je darem

Vulkanické meteority se datují snáze než ty, které akreovaly na povrch asteroidů, takže objev Erg Chech 002 v saharské poušti je pro vědce skutečným darem. Výzkumníci se domnívají, že jeho jedinečné složení je výsledkem souhry šťastných událostí.

Podle nich se na dotyčné protoplanetě musela na povrchu hromadit láva, kterou pohánělo teplo z jejího hliníkového jádra. Kůra (meteoritu) krátce ztuhla, ale protože vykazovala známky náhlého ochlazení, tak místo aby zůstala na mateřském tělese, nějaká síla ji od sebe oddělila.

„Kámen byl vymrštěn do vesmíru,“ řekl Jean-Alix Barrat z Univerzity ve francouzském Brestu. „Cestoval po eónech „ve štěrkovém obalu, chráněn před slunečním zářením.“

Výzkum meteoritů jako je Erg Chech 002 pro vědce představuje stěžejní zdroj informací o době vzniku naší sluneční soustavy.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Interesting Engineering, Metro, Phys

Total
0
Shares