Magnetar, hvězda

Vědci zase jednou kroutí hlavou. Neutronová hvězda se chová jako obří zahradní rozstřikovač

  • Rentgenová dvojhvězda Circinus X-1 vystřeluje rychlé výtrysky plazmatu. 
  • Připomínají zahradní zavlažovač.

Přibližně 30 tisíc světelných let od Země se nachází dvojhvězdný systém, ve kterém se vyskytuje neutronová hvězda Circinus X-1, jeden z nejlépe prozkoumaných objektů v rentgenové a rádiové oblasti. Během nejnovějších pozorování si však překvapení vědci všimli, že se chová jako obří zahradní rozstřikovač. Nic podobného nikdy nepozorovali.


Nepřehlédněte: Našli jsme lamače vesmíru, hlásí vědci. Pro záhadné červené tečky, které by pohltily miliardy Sluncí, nemají vysvětlení


Vzácná rentgenová dvojhvězda Circinus X-1

Circinus X-1 je binární systém, který se nachází v souhvězdí Kružítka. Tvoří ho neutronová hvězda, extrémně hustý pozůstatek po explozi supernovy, kolem níž obíhá prapůvodní hvězda, které je kraden materiál. A právě část tohoto materiálu je ze systému vytlačována v podobě silných vysokoenergetických výtrysků.

Tyto jety, jak se jim také říká, jsou běžně pozorovány v okolí černých děr, ale Circinus X-1 je první neutronovou hvězdou, u které byly výtrysky pozorovány již v roce 2007. Zajímavé je, že nyní výzkumníci zaznamenali, že mají zvláštní tvar, jako kdyby někdo kropil zahradu a hadicí se snažil vytvářet různé obrazce; jety nesměřují stále stejným směrem, protože vlivem precese se mění osa rotace neutronové hvězdy.

„Výzkum je opravdu vzrušující, protože Circinus X-1 je v našem oboru tak dobře prozkoumaný systém, ale stále zůstává záhadný i po 50 letech, co se jím lidé zabývají,“ řekl Fraser Cowie z Oxfordské univerzity. „Na snímcích jsme poprvé viděli zřetelný důkaz o tzv. precesním výtrysku z neutronové hvězdy.“

Circinus X-1
Zdroj: NASA

Chová se jako obří zahradní rozstřikovač

Akrece materiálu na neutronovou hvězdu je extrémně energetický proces. Neutronové hvězdy jsou tak husté, že čajová lžička materiálu váží tolik jako Mount Everest. Když materiál padá na tyto extrémně husté objekty, může uvolnit energii milionu Sluncí za jedinou sekundu.

Část této energie odstrčí část padajícího materiálu do proudu, přičemž výtrysk se pohybuje rychlostí srovnatelnou s rychlostí světla, naráží do materiálu obklopujícího binární systém a vytváří rázové vlny.

Díky vylepšení citlivosti soustavy radioteleskopů MeerKAT v jižní Africe vědci zjistili, že pohyby výtrysků z Circinus X-1 vytvářejí strukturu podobnou písmenu S a pohybují se až 10% rychlostí světla.

„Rentgenovou dvojhvězdu Circinus X-1 dál pozorujeme se soustavou MeerKAT každý týden. Přináší nám to dvě věci. S větším počtem snímků můžeme odhalit ještě jemnější struktury v okolí Circinus X-1 a také získáme lepší představu, jak se tento objekt mění v čase,“ uzavřel v článku Cowie.

Zdroj náhledové fotografie: NASA (Goddard Space Flight Center/S. Wiessinger), zdroj: IFLScience

Total
0
Shares