- Blíží se kolonizace rudé planety?
- Vědci vypočítali, kolik lidí je potřeba k úspěšnému osídlení Marsu
Nespočet vědecko-fantastických filmů zpopularizovalo cestování lidstva do vesmíru a vytvoření lidské kolonie na Marsu. Ve skutečnosti se však jedná o velmi komplikovaný technický problém. Nehostinné marťanské podmínky navíc vyžadují, aby každá kolonie, která tam vznikne, byla soběstačná.
Nepřehlédněte: Gel na bázi nanočástic bělí zuby, aniž by je poškodil, a chrání je před zubním kazem
Kolik lidí bude potřeba?
Vědci si už dlouhou dobu lámou hlavu nad tím, kolik lidí je třeba, aby na Marsu vznikla soběstačná kolonie. Experti z univerzity George Masona ve Fairfaxu ve Virginii po dlouhém bádaní dospěli k závěru, že na tento těžký úkol stačí pouze 22 kolonistů. Předchozí zprávy přitom tvrdily, že k vytvoření a udržení kolonie na Marsu je třeba minimálně 110 lidí.
Experti ve studii zvažovali celou řadu kritérií, včetně sociálního a psychologického chování lidí a drsného prostředí na rudé planetě. K vyřešení úkolu použili specializovaný počítačový model určený k analýze interakcí mezi lidmi, objekty, místy a časem.
Když do rovnice zahrnuli poznatky lidí, kteří se nacházejí ve vzdálených, vysoce stresových prostředích, včetně ponorek, arktických expedic, válek nebo Mezinárodní vesmírné stanice, byli překvapení.
Dále zohlednili prvky, jako je interakce mezi jednotlivci s různou úrovní dovedností, odolnost a stres, a přidali čtyři základní psychologické osobnostní rysy: neurotický, reaktivní, společenský a přívětivý.
Osídlení Marsu
Počítačová simulace probíhala po dobu 28 pozemských dnů, přičemž v každé skupině byl různý počet osob (od 10 do 170). „Zjistili jsme, že 22 osob je minimum potřebné k udržení dlouhodobě životaschopné kolonie. Přívětivý typ osobnosti měl nejvyšší šanci na přežití. Naopak nejhůře na tom byly neurotické povahy. Ty mají nevyšší šanci, že během kolonizace Marsu zemřou,“ uvádí studie, která je v současné době k dispozici v preprintovém médiu arXiv.
Zdroj náhledové fotografie: Baggeb / Pixabay, zdroj: Interesting Engineering, arXiv