Slunce

Vědci varují: K Zemi míří kanibalský plazmový mrak, který pohltil temnou erupci ze Slunce

  • K Zemi míří obrovský plazmový mrak
  • Může ovlivnit satelity, elektroniku i zvířata

Výron kanibalské koronární hmoty, který se zrodil z několika slunečních bouří, včetně nečekané „temné erupce“, je v současné době na kolizním kurzu se Zemí a mohl by na naší planetě vyvolat velkou geomagnetickou bouři, píše server The Space.


Nepřehlédněte: Nerozbalený první iPhone se vydražil za pohádkové peníze. Majiteli ležel roky ve skříni mezi pyžamy


Kanibalský plazmový mrak

Výrony koronární hmoty (CME) jsou velká, rychle se pohybující oblaka zmagnetizované plazmy a slunečního záření, která se občas dostanou do vesmíru spolu se slunečními erupcemi – silnými explozemi, které jsou vyvolány, když se smyčky plazmy nacházející se v blízkosti slunečních skvrn přetrhnou v půli jako napnutá gumička.

Pokud CME narazí do atmosféry Země, mohou způsobit geomagnetické bouře a vyvolat částečné výpadky rádiového vysílání a způsobit polární záře mnohem dále od magnetických pólů Země než obvykle.

NASA, Slunce
Zdroj: NASA

Sluneční aktivita roste

Kanibalská CME vzniká, když po počáteční CME následuje druhá, rychlejší CME. Když druhá CME dostihne první oblak, pohltí ho a vytvoří jedinou mohutnou vlnu plazmatu. Obě CME, které se spojily a právě míří k Zemi, pocházejí ze slunečních erupcí třídy C, což je střední stupeň síly slunečních erupcí.

Meteorologický úřad sice očekává, že vyvolají pouze slabší geomagnetickou bouři typu G1 nebo G2, ale i ta by mohla stačit k tomu, aby se ve vyšších zeměpisných šířkách objevila polární záře a nefungovalo rádio.

V listopadu 2021 dorazila kanibalská CME k Zemi a vyvolala jednu z velkých geomagnetických bouří současného slunečního cyklu. Další dvě CME dorazily k naší planetě v roce 2022, první v březnu a druhá v srpnu, a obě způsobily silné geomagnetické bouře třídy G3.

Zemi letos zasáhlo již pět velkých geomagnetických bouří (G4 nebo G5). Tyto bouře přehřály termosféru – druhou nejvyšší vrstvu zemské atmosféry – na nejvyšší teplotu za posledních více než 20 let, uzavírá server The Space.

Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: The Space

Total
0
Shares