- Nový mikročip může změnit zavedená pravidla
- Blíží se konec každodenního nabíjení našich telefonů?
Zapeklitou situaci, kdy se člověk zrovna nepohybuje v blízkosti elektrické zásuvky a procenta baterie jeho chytrého telefonu doslova mizí před očima, zažil snad úplně každý. V budoucnu bude k něčemu takovému naštěstí docházet už jen sporadicky. Vědci z univerzity v Cambridge totiž pracují na tom, abychom smartphony museli nabíjet jen jednou za měsíc.
Nepřehlédněte: Číňané vyvinuli revoluční jadernou baterii. Telefony nebudeme muset už nikdy nabíjet
Konec otravnému nabíjení?
Výdrž baterie je jedním z hlavních parametrů, na který dávají uživatelé při výběru chytrého telefonu největší zřetel. Baterie a její výdrž na jedno nabití ovlivňuje vše, co s telefonem můžeme dělat a jak se při jeho ovládání musíme chovat. Díky vědcům budeme naše telefony nabíjet jen dvanáctkrát ročně.
Vaire, komerční odnož prestižní britské univerzity, je podporována britskou vládou jako jeden z více než tuctu polovodičových startupů, které, doufejme, jednou skutečně uspějí.
Britští výzkumníci se vrhli na vývoj nového supermoderního křemíkového mikročipu, který ke svému chodu potřebuje téměř nulovou energii. Technické podrobnosti jsou zatím drženy pod pokličkou. Pokud však mají vědci pravdu, znamenalo by to, že jednou budeme používat telefony, které na baterii vydrží měsíc, ne den.
Telefony dostanou málo žravý procesor
Čip je prý více než stokrát menší než současné nejmodernější mobilní procesory, ale jeho návrh není zcela nový. Podobné mikročipy se již léta používají ve zdravotnictví, například v kochleárních implantátech pro neslyšící, ale tohle je to nejdůležitější – nemají dostatečný výpočetní výkon.
Na tom, aby naše smartphony vydržely déle bez nabíječky, pracují i vědci v Číně. Ale zatímco v Cambridgi se vrhli na vývoj zázračného procesoru, čínský startup Betavolt představil přelomovou jadernou baterii BV100, která slibuje ohromující životnost 50 let.
Určena bude pro letecký průmysl, zařízení umělé inteligence, malé drony a roboty. Později najde uplatnění i v chytrých telefonech, které nikdy nebudou potřebovat nabíjet.
Zdroj náhledové fotografie: StockSnap / Pixabay, zdroj: Gov.uk
Co to je za blábol. Přes 80% energie nespotřebuje procesor, ale display telefonu. Tudíž žádná revoluce v dobíjení se nekoná.
no kdyz bude stale vypnuty display, tak to bude super 🙂