- Máme se bát nenadálého mimozemského kontaktu?
- Vědci pracují na protokolu, aby nedošlo k rozvratu společnosti
Vědci z nedávno otevřeného postdetekčního centra SETI na univerzitě v St. Andrews ve Skotsku mají před sebou nelehký úkol: Musí vymyslet, co dělat, kdybychom někdy navázali kontakt s inteligentní mimozemskou civilizací.
Nepřehlédněte: Tyto telefony POCO od Xiaomi dostanou MIUI 14 a Android 13. V Česku je používají desetitisíce lidí
Soubor instrukcí, aby lidstvo vědělo, jak má reagovat
Experti varují, že kdyby se mimozemšťané ozvali třeba zítra, lidstvo je na tuto historickou událost žalostně nepřipraveno, což je podle nich třeba co nejdříve změnit. „Podívejte se, co se stalo, když udeřila pandemie,“ řekl deníku The Guardian John Elliott, počítačový lingvista a koordinátor projektu SETI. „Byli bychom úplně ztracení.“
„Nemůžeme si dovolit být špatně připraveni – vědecky, sociálně a politicky – na událost, která může nastat kdykoli,“ dodal. Elliott se společně s ostatním vědci dívá dál než jen na snahy o skenování oblohy kvůli potenciálním mimozemským signálům a klade si otázku, co dělat, až „k tomu dojde“.
V současnosti jediný protokol o kontaktu s mimozemšťany, který mají lidé k dispozici, byl vytvořen komunitou SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence Institute) v roce 1989.
Soubor doporučení, který byl naposledy revidován před více než deseti lety, je v otázce mezinárodní reakce na mimozemskou komunikaci vágní; zaměřuje se především na důležitost sdílení objevů s veřejností a širší vědeckou komunitou.
V případě potvrzeného kontaktu s mimozemšťany je hlavním sdělením dokumentu, aby vědci požádali o další instrukce OSN nebo jiný řídící orgán. Podle Elliota to nestačí.
Dojde někdy ke kontaktu?
Pokrok ve výzkumu vesmíru v posledních desetiletích učinil myšlenku života na jiných světech pravděpodobnější – od nálezu stop vody na Marsu až po objevení exoplanet potenciálně podobných Zemi. Navzdory více než stoletému úsilí navázat kontakt se však lidstvu dosud nikdo neozval.
Kromě vytvoření nového protokolu se detekční centrum SETI na univerzitě v St. Andrews zaměří na skenování neznámých signálů a vytvoří rámec pro přiřazení významu těmto signálům.
„Dostaneme někdy zprávu od mimozemšťanů? Nevíme. A také nevíme, kdy se to stane,“ řekl Elliot. „Ale víme, že si nemůžeme dovolit být špatně připraveni,“ dodal.
Zdroj náhledové fotografie: Albert Antony / Unsplash, zdroj: Futurism, The Space