- Tajemství vesmírné exploze
- Záblesk trval neuvěřitelně dlouho
Šestnáct minut dlouhá exploze energie, kterou nedávno pozorovali vědci po celém světě, by mohla být výsledkem gravitačního zázraku – a nebo něčeho, co astronomové zatím nedokážou vysvětlit.
Nepřehlédněte: Samsung prodloužil obří slevu na nové skládačky a hodinky. Ušetříte i 10 tisíc
Vědci zkoumají vesmír
Několik vesmírných a pozemních dalekohledů bylo svědkem jedné z nejdelších zaznamenaných explozí v kosmu. Astronomové se radují z neobvykle dlouhotrvajícího pulzu vysokoenergetického záření, který se přehnal nad Zemí před několika týdny. Šlo o tzv. gama záblesk (GRB), což je podle amerického vesmírného úřadu NASA nejsilnější třída explozí ve vesmíru.
Obvykle tyto extrémně jasné záblesky gama záření trvají několik sekund až několik minut. Událost pojmenovaná GRB 220627A však trvala více než tisíc sekund – tedy necelých 17 minut – a dorazila k nám z doby před 2 miliardami let, uvádí vědci v preprintové databázi arXiv.
Podle výzkumníků záblesk dokazuje, že i v tak krátké době po Velkém třesku se tvořily hvězdy, jež po čase pohltily černé díry. Vědci se domnívají, že exploze záření gama, které lze díky jejich jasnosti pozorovat i na největší vzdálenosti, se vyskytují právě při zhroucení masivních hvězd, z nichž se stávají neviditelné černé díry.
Tak dlouhý záblesk nikdo nečekal
Astronomové zkoumali dozáření 220627A – slabší a energeticky méně intenzivní světlo, které vzniká při GRB, když rázové vlny z počáteční exploze narazí do plynu a prachu v okolí hvězdy, která vybuchla.
A zjistili něco, co zatím neumí uspokojivě vysvětlit. Na rozdíl od dlouhého trvání záblesku, které trvalo necelých 17 minut, bylo následné dozáření zcela normální a vypadalo podobně jako u běžných, pouze několik minut trvajících GRB.
Budoucí studium 220627A může odhalit další podrobnosti o kolapsu hvězd a rovněž o tom, jak hmota interaguje blízko rychlosti světla i jaké mohou být podmínky ve vzdálených galaxiích. Astronomové odhadují, že tak dlouhý záblesk gama se nemusí znovu objevit po několik následujících let.
Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: Live Science