Galaxie Cartwheel

Vědci se domnívají, že právě objevili paralelní vesmír, který narazil do toho našeho

  • Jsou jasné skvrny pradávného záření stopou jiných vesmírů?  
  • Naznačuje to objev vytěžený z dat sondy Planck.
  • Zatím je ale předčasné slavit, říkají experti.

Vědci se domnívají, že se jim podařilo zahlédnout paralelní vesmír, který se střetává s naším. V signálech z nejvzdálenějších míst vesmíru pozorovali oblasti, které naznačují, že struktura našeho kosmu byla narušena jiným, odlišným vesmírem. Jejich analýza může být důkazem pro teorii mnohovesmíru.


Nepřehlédněte: Blíží se velká změna v řízení dopravy. Semafory zřejmě dostanou čtvrtou barvu


Existuje něco jako multivesmír?

Studie doktora Ranga-Ram Charyho z týmu, který zpracovává data ze sondy Planck, přináší hned několik závažnýchotázek: Co když náš vesmír není jediný? A co když žijeme ve vesmíru, který je prostě jenom jednou velikou bublinou z mnoha?

Výzkumníci v datech ze sondy Planck nehledali stopy po jiných vesmírech v samotném reliktním záření, ale postupovali opačně. Zkoumali šum a zbytkové signály v kosmickém mikrovlnném pozadí, které zůstaly po velkém třesku a našli řadu rozptýlených jasných bodů, o nichž se domnívají, že mohou být signály jiného vesmíru, který před miliardami let narazil do našeho.

Stručně řečeno, vzali data kompletní oblohy sondy Planck a reliktní záření od něj odečetli. Pak odečetli i všechno ostatní, tedy mezihvězdný prach, plyn i hvězdy.

Když odečetli celý vesmír, tak by nemělo z dat sondy Planck nemělo prakticky nic zůstat, jenom šum. Jenomže něco zůstalo – jasné oblasti, mnohem jasnější, než by měly. Chary se domnívá, že by mohlo jít o hledané stopy po „šťouchancích“ našeho vesmíru se sousedními bublinami.

Mléčná dráha
Zdroj: dragonuppl / Pixabay

Zatím je ale předčasné slavit

Podle astrofyziků z Charyho týmu by srážky alternativních vesmírů měly být možné. V jejich teoriích se počítá s tím, že náš vesmír je jako bublina mezi mnoha jinými.

„Jakmile vesmír vznikne v prostředí typu velkého třesku, nikdy se nepřestane rozpínat. To platí pro všechny vesmíry. Je tedy logické, že do sebe budou pravidelně narážet. Pravděpodobně všechny vibrují, poskakují a vzájemně se o sebe třou,“ uvádí se ve studii.

Chary se domnívá, že jasné oblasti, které se svým týmem objevili, naznačují, že tento jiný vesmír je extrémně odlišný od našeho. Říká, že by v něm mohl být poměr subatomárních částic zvaných fotony a baryony asi desetkrát větší než v našem vesmíru.

„Jemné vyladění parametrů v raném vesmíru, které je nutné k reprodukci našeho současného vesmíru, naznačuje, že náš kosmos může být pouze oblastí v rámci věčně se nafukující superoblasti. Mimo náš pozorovatelný vesmír by existovalo mnoho dalších oblastí, přičemž každá taková oblast by se řídila jiným souborem fyzikálních parametrů, než jaké jsme naměřili pro náš vesmír.“ 

Chary přiznává, že se jedná o vzrušující, ale zároveň dost nejistou hypotézu. Podobně výstřední věci podle něj požadují pořádné důkazy, proto vědci pracují na tom, aby vyloučil víc obyčejná vysvětlení.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: news.sciandnature, The University of Melbourne, New Scientist

Total
0
Shares
10 komentářů
  1. Mě vždycky udivuje to vědci objevili, co třeba takhle “František vopršálek zabývající se vědeckým čištěním kanalizace pod poslaneckou sněmovnu objevil obzvláště obří lejno obklopené pytlíky plné kokainu ” 🤣🤑😎

  2. Jestliže byl Vesmír dle Bible stvořen za tak krátkou dobu, více Vesmírů by byl jen důkaz Prozřetelnosti,kdyby se jako něco hned nepovedlo.

  3. Tak to většinou dopadne, když dělají operace s daty o kterých ani neví jak vznikla. Nicméně my v multivesmíru žijeme, a to uvnitř vnořených vesmírů v hlavní posloupnosti, vzniklých Velkými třesky – explozí vždy té největší černé díry po překročení meze soudržnosti. Mimo hlavní vesmír ale vzniká velké množství vnitřních vesmírů explozemi supernov a uvnitř těchto vesmírů běží čas rychleji.

  4. Krásná, dobře placená a důležitá práce vědců. To mě opravdu zajímá. Určitě po jejich objevu bude na světě lépe a levněji.

  5. Krásná, dobře placená a důležitá práce vědců. To mě opravdu zajímá. Určitě po jejich objevu bude na světě lépe a levněji.

    1. To je všechno hezké, stejnak se v podstatě nikdy asi nedozvíme co a jak v tom nepředstavitelně obrovském vesmíru funguje a jak to vlastně vzniklo

    2. Ano, základní cíl existence vesmíru je, aby bylo co nejlevněji. Jakýkoli jiný výzkum je jen mrhání časem …

  6. Dost by mě zajímalo jak probíhalo ono “odčítání vesmíru” tak že by jim nic nemělo zbýt, ale zbylo…. a druhá věc, na gymplu před dalekou dobou jsem se učil tři hypotézy vesmíru po velkém třesku. První že se bude rozpínat do nekonečna, druhá že rozpínání bude zpomalovat až se zastaví a třetí že se začne v některém bodě smrskávat až se zpátky zahustí do jednoho bodu k dalšímu třesku. Takže uz je teorie jen jedna?
    Btv také mi přijde těžko myslí uchopitelné že by realita měla existovat právě jen v našem vesmíru a za jeho hranicí by byla nicota, nebo že by byl sám do sebe zatočenej. Myšlenka nekonečného prostoru ve kterém jsou další jiné vysmíry okolo nás mi ladí do hlavy víc. Ale zajmalo by mě jestlik cokoliv z toho půjde někdy dokázat.

  7. Vše je úplně jinak ! Lidský mozek totiž ani trochu nedokáže pochopit co je ve své velikosti opravdu kolem nás. Díky

  8. A čas neexistuje.Vše podle se podle vědátorů děje současně..teď jsem potkal Jana Žižku s Ottou Skorzenym a oba naříkali nad cenou piva.A vše je fikce,žijeme prý ve virtuální realitě.Takže až nám cestou ze školy ožrala na silnici zabije dítě tak se prý nemáme vzrušovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..