- Supermasivní černá díra znejistila vědce
- Nečekaně se natočila směrem k Zemi
Vědci zjistili, že se k Zemi nečekaně natočila supermasivní černá díra. Tento prudký obrat je pro ně velkou záhadou. Objekt nejdříve považovali za rádiovou galaxii, nyní však zjistili, že se v jejím středu nachází blazar. O svém objevu informovali v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Nepřehlédněte: Objev NASA. Webbův teleskop zjistil, že planeta žhavější než Slunce má atmosféru
Větší než Mléčná dráha
PBC J2333.9-2343, velký útvar o průměru asi 4 miliony světelných let, byl dříve klasifikován jako rádiová galaxie, což znamená, že proudy záření z jeho aktivního galaktického jádra (AGN) směřovaly kolmo k naší přímce vidění.
V novém výzkumu však vědci galaxii překlasifikovali na blazar, protože výtrysky z této černé díry nyní míří přímo na Zemi. „Začali jsme tuto galaxii studovat, protože vykazovala zvláštní vlastnosti,“ uvedla Lorena Hernández-Garcíaová, astronomka z Millenium Institute of Astrophysics.
„Naší hypotézou bylo, že relativistický jet supermasivní černé díry změnil svůj směr a abychom tuto myšlenku potvrdili, museli jsme provést mnoho pozorování.“
Černá díra se dívá směrem k Zemi
Tým expertů z Královské astronomické společnosti studoval galaxii v celém elektromagnetickém spektru, včetně rádiových, optických, infračervených, rentgenových a ultrafialových vlnových délek, a zjistil, že jeden z výtrysků, který byl kolmý k naší zorné linii, změnil svůj směr o 90 stupňů, takže nyní směřuje k Zemi.
Podle astronomů se jedná o „velmi výjimečný případ změny orientace jetu“, který si vyžádal novou definici galaxie. Blazar, ukrývající se v centru PBC J2333.9-2343, je aktivní galaktické jádro skrývající obří černou díru. Je složen z ionizované hmoty pohybující se téměř rychlostí světla.
Výzkumníci si nejsou jisti, co změnu směru vyvolalo, ale domnívají se, že PBC J2333.9-2343 se v minulosti srazila s jinou galaxií. Někteří vědci spekulují o tom, že mohlo jít o výbuch aktivity v galaktickém jádru po jeho „spícím“ (dormant) období.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Live Science, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society