Černá díra

Vědci přepsali historii. Vyfotili supermasivní černou díru s mohutným výtryskem

  • Nic podobného lidstvo ještě nikdy nevidělo
  • Fotografie ukazuje černou díru i s výtrysky

Astronomům, kteří spolupracují s Evropskou jižní observatoří (European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere – ESO), se podařilo něco nevídaného – vyfotili černou díru i s mohutnými výtrysky.


Nepřehlédněte: Vědci objevili ‚podivný‘ meteorit, který je starší než Země sama. Odkud k nám přiletěl?


Supermasivní černá díra s výtrysky

O tom, že černé díry vyvrhují masivní proudy energie, víme již delší dobu, ale nikdy se vědcům něco takového nepodařilo vyfotit.

„Víme, že výtrysky vychází z okolí černých děr,“ říká Ru-Sen Lu z Astronomické observatoře v Šanghaji v Číně. „Stále ale plně nerozumíme tomu, jak se to děje. Abychom to mohli přímo studovat, potřebujeme pozorovat výtrysk co nejblíže černé díře.“

Pozorovaným objektem byla supermasivní černá díra, která je 6,5miliardkrát hmotnější než Slunce. Jejím domovem je galaxie Messier 87 vzdálená 155 milionů světelných let od Země.

Zástupci ESO tvrdí, že pozorování umožní astronomům lépe pochopit, jak černé díry vypouštějí tyto mohutné energetické výtrysky do vesmíru. A co je ještě důležitější, snímek ukazuje, jak se základna proudu energie spojuje s hmotou, která kolem supermasivní černé díry víří.

Podle tiskové zprávy byla fotografie pořízena pomocí dat ze tří teleskopů – Global Millimetre VLBI Array (GMVA), Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) a Greenland Telescope (GLT). Tento systém je známý tím, že dokáže rozeznat velmi malé detaily v oblasti M87.

Supermasivní černá díra v centru galaxie M87 je ta samá černá díra, kterou astronomové před pěti lety vyfotili pomocí dalekohledu Event Horizon Telescope. Při dalším pozorování však dokázali zachytit i neobvyklý výtrysk.

V roce 2017 vědci k zachycení obrazu nepolapitelného vesmírného objektu použili interferometrii, která synchronizovala teleskopy po celém světě a kombinovala je tak do jednoho obřího teleskopu s vysokou citlivostí.

Černá díra na fotografii vypadala jako zářící kobliha – oranžový prsten na černém pozadí s jemnou červenou mlhou okolo.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: ESO, BGR

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.