Hvězda, planeta

Vědci pozorovali, jak se hvězda nafoukla a snědla planetu. Takto jednou skončí i Země

  • Astronomové viděli, jak skončí Země
  • Poprvé pozorovali hvězdu, která pohlcuje planetu

Astronomové vůbec poprvé v historii pozorovali hvězdu, která pohltila a zničila jeden ze svých světů. Vyplývá to ze zprávy serveru Science Alert.


Nepřehlédněte: V Česku řádí podvodníci z Francie. Takto nás chtěli okrást falešnou SMS od České pošty


Poslední výkřik mizící planety

Přestože odborníci z celého světa o tomto jevu teoretizují již mnoho let a dokonce předpovídají, že Slunce v daleké budoucnosti na konci svého života pohltí Zemi a další planety, nic podobného nikdy zatím nepozorovali.

Díky Keckovu teleskopu však mají nyní k dispozici data, která odhalují, co se stane s planetárním systémem, když hvězda vstoupí do závěrečné fáze svého života a začne se zmítat ve „smrtelné agónii“.

Předchozí studie zaznamenaly fáze těsně před nebo po jedné z těchto událostí, ale nikdy se nepodařilo zaznamenat, jak hvězda přímo pohltí planetu, píše Science Alert. Celá událost se navíc odehrála kousek od nás – pouhých 12 000 světelných let od Země.

„Vidíme budoucnost Země,“ říká astrofyzik Kishalay De z Kavliho institutu pro astrofyziku a kosmický výzkum na MIT. „Kdyby nás nějaká jiná civilizace pozorovala ze vzdálenosti 10 000 světelných let, zatímco by Slunce pohlcovalo Zemi, viděla by, jak Slunce náhle zjasní, vyvrhne materiál a vytvoří se kolem něj prach, než se zase ustálí do své původní podoby.“

K násilnému incidentu došlo v souhvězdí Orla. Astronomové v této oblasti zaznamenali výbuch hvězdy, která během pouhých 10 dní zvýšila svou jasnost více než stonásobně a poté náhle pohasla. Zničena byla planeta podobná Jupiteru, která se ztratila ve spirálovém tanci v atmosféře umírající hvězdy, až nakonec dosáhla jejího jádra, ukazuje video.

Podobně dopadne i Země

Jakmile hvězdě dojde vodíkové palivo, které se spaluje v jejím jádře, začne se narušovat křehká rovnováha mezi vnějším tlakem fúze a vnitřním tlakem gravitace. Jádro se začne smršťovat, čímž se více vodíku z vnějších vrstev hvězdy dostane do středu a soustředí se ve slupce kolem jádra.

Vlivem tepla a tlaku se tento vodíkový obal začne tavit, čímž vzniká dodatečné teplo, které nafoukne vnější vrstvy hvězdy až na stonásobek její původní velikosti. Ale samotné vnější vrstvy, které jsou tenčí než předtím, se ochlazují směrem k červenému konci spektra. Hvězda v takovém stavu pohltí vše, co stojí v cestě rozpínajícímu se vnějšímu materiálu.

Vědci očekávají, že něco podobného za miliardy let čeká Slunce, přičemž předpokládají, že naše životadárná hvězda se nafoukne až k oběžné dráze Marsu a cestou pohltí Merkur, Venuši a Zemi.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Jak pozorovali?Pouze názorné vyrobené video.S obsahem jinak souhlasím.Tak to někdy dopadne,né li nějak jinak.

Comments are closed.