- Pulsar Vela vypouští nebývale široké kužely energie
- Vědci netuší proč
- Nyní získali jeho nejdetailnější snímek
Mezinárodní tým vědců pořídil dosud nejdetailnější snímek objektu, který zběsile rotuje zhruba 800 světelných let od Země. Pulsar Vela, o kterém je řeč, se vymyká všemu, co o těchto objektech experti zatím vědí.
Nepřehlédněte: Nabití baterie elektromobilu nyní zabere stejně času jako natankování benzinu
Vela vypouští široké kužely energie
Pulsary jsou vysoce zmagnetizované pozůstatky mrtvých hvězd, které uvolňují elektromagnetické pulsy v takových pravidelných intervalech, že je astronomové mohou používat jako jakési kosmické hodiny. Nedávno však jeden pulsar vyzařoval gama záření s překvapivou energií.
„Neutronové hvězdy mají nesmírně silná magnetická pole a když jsou nabité částice zachyceny v těchto polích, mohou být urychleny na velkou část rychlosti světla, což způsobí, že vyzařují světlo,“ uvádí vědci.
„Tyto mrtvé hvězdy se skládají téměř výhradně z neutronů a jsou neuvěřitelně husté. Čajová lžička má hmotnost více než pět miliard tun,“ vysvětlila Emma de Oña Wilhelmiová.
Nejdetailnější snímek
Pulsar Vela byl nejnověji detekován pomocí speciálního vědeckého přístroje, který byl připevněný k balonu a vynesen do výšky 35 až 45 kilometrů. To umožnilo vysoce přesné pozorování a výsledek mluví sám za sebe: vznikl snímek s více než 40krát vyšším rozlišením než zvládnou běžné gama teleskopy.
Vědci již dříve zjistili, že pulsar Vela se otáčí přibližně 11krát za sekundu a jeho energetický světelný kužel je neobvykle široký – to může být vodítkem k tomu, jak generuje tak vysokoenergetické částice. Definitivní odpověď však bude třeba ještě hledat, přiznávají vědci.
Zdroj náhledové fotografie: Science Communication Lab for DESY, zdroj: IFLScience, arXiv, DESY