Ponorka, torpédo

Vědci po 79 letech našli ztracenou americkou ponorku USS Albacore. Japoncům poslala ke dnu nejlepší letadlovou loď

  • USS Albacore sloužila během druhé světové války
  • Ponorka si připsala řadu působivých úspěchů

Japonští vědci nalezli vrak jedné z nejúspěšnějších amerických ponorek druhé světové války. Slavná USS Albacore se potopila po výbuchu podmořské miny u pobřeží ostrova Hokkaidó.


Nepřehlédněte: Galaxie Alcyoneus je mimo lidské chápaní času a prostoru. Vědci NASA nad ní kroutí hlavou


USS Albacore byla katem japonských lodí

Týmu vědců a pátračů se podařil historický objev. Po téměř 80 letech nalezli dlouho ztracenou americkou ponorku USS Albacore.

Experti předpokládají, že se potopila 7. listopadu 1944, kdy japonské hladinové lodě zaznamenaly v oblasti podmořský výbuch. Albacore byla v té době na válečné hlídce a všech 85 členů posádky na palubě zahynulo.

Tamaki Ura, emeritní profesor inženýrství na Tokijské univerzitě a ředitel Společnosti La Plongée pro hlubinné inženýrství, řekl časopisu Live Science, že hlavním důvodem pro hledání vraku byla skutečnost, že při jeho potopení přišlo o život tolik lidí.

Podle záznamů amerického námořnictva byla USS Albacore (SS-218) jednou z nejúspěšnějších amerických ponorek druhé světové války s deseti potvrzenými potopeními nepřátelských plavidel a třemi nepotvrzenými potopeními.

Šest z deseti potvrzených potopení byly bojové lodě a ponorka byla vyznamenána devíti bojovými hvězdami a čtyřmi prezidentskými jednotkami za mimořádné hrdinství.

Vrak je místem, kde bují život

Nejslavnějším zásahem Albacore bylo potopení letadlové lodi Taiho – v té době nejnovější a největší japonské letadlové lodi – torpédem v červnu 1944 poblíž ostrova Saipan, který byl v té době okupován Japonci, ale nyní patří USA.

Cenný vrak na dně moře objevil Dr. Tamaki Ura z Tokijské univerzity společně se svým týmem. Vědci k vypátrání Albacore a ke sběru důležitých informací použili dálkově řízený podvodní dron. Neměli to ale jednoduché.

Dokumentaci vraku a pořízení detailních fotografií stěžovaly bouřlivé proudy, mořská vegetace i omezená viditelnost. Přesto se vědcům nakonec podařilo pořídit vcelku kvalitní videozáznam.

Zdroj náhledové fotografie: Ron Stern / Wikimedia Commons (volné dílo), zdroj: LiveScience

Total
0
Shares