Černá díra

Vědci odhalili nejdetailnější fotku černé díry. Vypadá jako oranžová kobliha

  • Astronomové se pochlubili novým snímkem černé díry
  • Hladové monstrum leží 55 milionů světelných let od Země

Odborníci z programu Event Horizon Telescope (EHT), kterým se v roce 2019 povedlo pořídit historicky první snímek černé díry, zveřejnili novou fotografii tohoto extrémně hmotného objektu.


Nepřehlédněte: NASA na Marsu ztratila helikoptéru Ingenuity. Malér vědce dohání k šílenství


Nová fotografie černí díry

Vědci odhadují, že supermasivní černá díra ve středu galaxie Messier 87 je asi 6,5miliardkrát hmotnější než naše Slunce a neustále chrlí intenzivní proudy energie. První snímek tohoto monstra byl zveřejněn 10. dubna 2019. Zachycoval jasnou prstencovou strukturu a tmavou centrální oblast. Nově odhalený snímek z nitra 55 milionů světelných let vzdálené galaxie je však ještě detailnější.

To, na co se díváme, je jedna z nejmocnějších sil v celém vesmíru, která doslova nasává světlo, plyn a prach ze svého okolí. I nový snímek ukazuje to, co vědci nazývají stín černé díry. Jak hmota obíhá kolem černé díry, zahřívá se a vyzařuje světlo. Černá díra ohýbá a zachycuje část tohoto světla, čímž vytváří prstencovou strukturu kolem černé díry při pohledu ze Země.

Vypadá jako oranžová kobliha

V tom černém kroužku uprostřed však nekončí prostor, ale je pouze tak zakřiven, že z něj nedokáže nic utéct. Do oranžova zbarvený prstenec je extrémně zahřátá hmota jako třeba prach, která krouží okolo a snaží se „nespadnout“ do chřtánu neviditelného jedlíka.

Pozorování vzdáleného objektu byla provedena pomocí radioteleskopu Global Millimetre VLBI Array (GMVA), který sestává ze 14 observatoří v Evropě a Severní Americe. Kromě nich byla do studie zapojena ještě dvě další vědecká zařízení: Greenland Telescope (GLT) v Grónsku a Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), skládající se z 66 antén v chilské poušti Atacama.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: BGR

Total
0
Shares