Země

Vědci objevili ve vesmíru druhou Zemi. Má vodu a teplotu vhodnou pro život

  • Astronomové našli fascinující planetu.
  • Existuje život i jinde ve vesmíru?

Sny o nalezení druhé planety, na které by mohl vzniknout život, se možná staly realitou. Vědcům z Cardiffské univerzity se podařilo objevit ve vesmíru mimozemský svět, který by mohl splňovat podmínky pro vznik života podobně jako na Zemi.


Nepřehlédněte: Vědcům NASA spadla čelist. Sonda Euclid dokáže přetáčet vesmír v čase, lidstvo odemyká největší záhadu v historii


Objevili molekulu, kterou vytvářejí pouze živé organismy

Existence života na jiné planetě patří k nejpalčivějším vědeckým otázkám, je ale dobře možné, že odpověď už je na dosah. Vědci totiž dost možná objevili planetu plnou života. Zmíněná exoplaneta, neboli planeta mimo naši sluneční soustavu, se nachází zhruba 120 světelných let od Země a nese označení K2-18b.

Pozorování vzdáleného mimozemského světa stěžuje to, že se nachází tak daleko, což prakticky vylučuje, aby k němu lidstvo vyslalo sondu. Podle dat z vesmírného dalekohledu Jamese Webba se však v atmosféře K2-18b s vysokou pravděpodobností vyskytuje organická sloučenina dimethylsulfid (DMS), kterou na Zemi produkují zejména jednobuněčné fotosyntetizující mikroorganismy, jako jsou řasy, sinice a fytoplankton.

Kromě toho se teleskopu podařilo v atmosféře zachytit metan a oxid uhličitý, což vědce vede k závěru, že planeta je pravděpodobně pokryta mohutným oceánem hlubokým stovky kilometrů a má atmosféru bohatou na vodík. Objev DMS je však zcela něco jiného a patří právem mezi mimořádné události.

Titan, NASA
Zdroj: NASA

Život ve vesmíru?

Profesor Madhusudhan z Cardiffské univerzity se domnívá, že první hmatatelné výsledky, zda je DMS v atmosféře K2-18b skutečně přítomen ve významném množství, by mohly být známy již za půl roku. „Pokud na exoplanetě skutečně detekujeme DMS, v podstatě ji postavíme na vrchol žebříčku potenciálních známek obyvatelnosti,“ uvedl v rozhovoru.

K2-18b je jednou ze stovek takzvaných „super-Zemí“, tedy exoplanet s velikostí mezi Zemí a Neptunem mimo naši sluneční soustavu, nalezených teleskopem Kepler. Exoplaneta však obíhá kolem své hostitelské hvězdy v takzvané obyvatelné zóně, což znamená, že technicky dostává dostatek záření, aby na jejím povrchu mohla existovat kapalná voda.

Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: Futurism, The Times, News Science & Nature

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..