- Astronomové zřejmě objevili nový typ hvězdy
- Zatím existovala jen na papíře
Vědci řeší nefalšovanou záhadu. Zjistili, že objekt XMMU J173203.3-344518, který váží tři čtvrtiny hmotnosti Slunce, ale má průměr jen několik desítek kilometrů, je podivnější, než se původně domnívali. Upozornil na to server Science Alert.
Nepřehlédněte: Samsung zrazuje lidi od používání neoriginálního příslušenství. Prý může poničit Galaxy S23
Astronomové tuší, že tady něco nesedí
Nová studie astrofyziků z Univerzity v São Paulu potvrzuje, že ohromující hustá hvězdná skvrna je skutečně podivná, ale ne tak, jak si možná myslíte.
V loňském roce vědci z Institutu pro astronomii a astrofyziku na univerzitě v německém Tübingenu přehodnotili vzdálenost mezi námi a mrtvou hvězdou uvnitř pozůstatků supernovy HESS J1731-347.
Její vzdálenost určili na 8 150 světelných let. Revidovaná vzdálenost překonává předchozí odhad, který činil zhruba 10 000 světelných let.
Nové zjištění si vyžádalo přepočet fyzikálních charakteristik objektu, zejména jeho velikosti a hmotnosti. A tady to začíná být zajímavé. Ale pěkně popořádku.
Připomeňme, že neutronová hvězda vzniká, když jádru masivní hvězdy dojde palivo a hvězda se zhroutí. Tím vznikne rázová vlna, která zbytek hvězdy rozmetá při výbuchu supernovy.
Neutronové hvězdy mají v průměru kolem 20 kilometrů. Pokud si vzniklé neutronové jádro dokáže udržet svůj tvar a nezhroutí se do černé díry, je konečným výsledkem neuvěřitelně husté nebeské těleso složené výhradně z neutrálně nabitých částic.
Objevili nový druh hvězdy?
Záhada XMMU J173203.3-344518 spočívá v tom, že má pouze 77 % hmotnosti Slunce – je zkrátka příliš lehká; dosud nejlehčí detekovaná hvězda na spodní hranici vědeckých tabulek má jen 1,17 hmotnosti Slunce.
Neutronové hvězdy by podle současných fyzikálních zákonů prostě neměly být tak lehké. Astronomové si proto pokládají otázku, zda XMMU J173203.3-344518 je vůbec ještě neutronovou hvězdou.
Domnívají se, že se může jednat o objekt zvaný „podivná hvězda“, který se skládá převážně z částic známých jako exotické podivné kvarky (třetí nejlehčí typ ze všech kvarků). Tyto objekty mohly podle některých představ vznikat bezprostředně po Velkém třesku a teoreticky přetrvat až do dnešní doby.
Jenže této hypotéze se do cesty staví velká překážka: Podivné hvězdy existují zatím pouze hypoteticky – na papíře. Astronomové žádnou nikdy neviděli, jen se domnívají, že někde mohou existovat.
Nový vědecký výzkum byl publikován v časopise Astronomy and Astrophysics Letters a v současné době je k dispozici i na serveru arXiv.
Zdroj náhledové fotografie: NidhiYashwanth / Pixabay, zdroj: Science Alert