- Na Sahaře se našel meteorit starší než Země
- Má podivnou strukturu i barvu
Před třemi lety byl nalezen v saharské poušti v Alžírsku prastarý meteorit. Podle vědců představuje důležitý dílek do skládačky jménem vesmír.
Nepřehlédněte: Tragický osud Titanicu prý předvídala celá řada lidí! Desítky cestujících odmítly nastoupit na palubu
Meteorit EC 002 v rukou vědců
Podle mezinárodního týmu vědců, kteří prováděli výzkum, je nalezený vesmírný kámen Erg Chech 002 (EC 002) naprosto výjimečný. Experti věří, že lidstvu poskytne klíčové informace o tom, jak vznikala naše Sluneční soustava.
Meteorit EC 002 byl objeven v květnu roku 2020 v saharské poušti a odbornou veřejností okamžitě označen jako pozoruhodný. Experti na základě jeho věku a složení minerálů soudí, že pochází z mladičké planety, která existovala v rané Sluneční soustavě.
Chemické složení prozrazuje, že EC 002 vznikl z částečně roztaveného magmatického rezervoáru v kůře mateřského tělesa – volně řečeno, jde o kousíček starší sestry Země, který může hodně napovědět o vzniku planet.
Je starší než Země sama
Zkoumání radioaktivního rozpadu izotopů vzorku odhalilo, že meteorit je starý 4 566 miliard let. „Jedná se o nejstarší dosud analyzovanou magmatickou horninu a její studium vrhá nové světlo na vznik prvotních kůr, které pokrývaly nejstarší protoplanety,“ uvedli autoři studie.
„EC 002 se naprosto liší. Doposud nebyl identifikován žádný objekt se stejnou spektrální charakteristikou.“
Ze studie vyplývá, že během nestálého období zrodu planet v naší Sluneční soustavě většina protoplanet zanikla. Buď byly rozbity na kusy během srážek s jinými kamennými tělesy, nebo je pohltily větší a „úspěšnější“ planety, jako Země, Mars, Venuše nebo Merkur. Protoplanety po sobě zanechaly jen málo stop, proto je EC 002 tak vzácný a výjimečný.
Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: Live Science