- Astronomové objevili zajímavou exoplanetu
- Domnívají se, že teoreticky může hostit život
Vědci ustanovili nový index, který má pomoci určit, jaké exoplanety (planety nacházející se mimo naši sluneční soustavu) jsou s největší pravděpodobností obyvatelné. Ukázalo se, že svět vzdálený 1 206 světelných let daleko může být pro život vhodnější než Země. O výzkumu informoval odborný časopis Astrophysical Journal.
Nepřehlédněte: Vzácná zelená kometa se loučí s pozemšťany. Znovu ji uvidíme až v roce 2095
Druhá Země na obzoru?
Najdeme ve vesmíru život? Jisté to samozřejmě není, ale nyní jsme tomu zase o krok blíž. Vědci totiž vyvinuli novou metodu, která se na rozdíl od té předchozí nespoléhá pouze na Goldilockovu obyvatelnou zónu – tedy správnou vzdálenost od hvězdy, kde není příliš horko ani příliš chladno pro tekutou vodu.
„Vzdálenost od hvězdy je stále zohledněna v novém indexu obyvatelnosti, ale jsou do něj zahrnuty také údaje o hornatosti exoplanety – hornatější je lepší; excentricita dráhy – excentrické dráhy znamenají, že planeta může přijímat nerovnoměrné a někdy extrémní množství světla a tepla od své hvězdy; a albedu – množství sluneční energie odražené atmosférou planety, které může vyvažovat a ovlivňovat účinky excentrické dráhy a ovlivňovat obyvatelnost,“ píše server Wired.
Ve vesmíru hledáme známky života
Autor studie Rory Barnes z Washingtonské univerzity vysvětluje: „V podstatě jsme vymysleli způsob, jak vytvořit systém priorit, abychom v době, kdy budou k dispozici stovky potenciálních cílů, věděli, kde začít.“
Podle vylepšených kritérií byl Zemi přidělen stupeň obyvatelnosti 0,829. Statisticky však na tom je lépe exoplaneta Kepler-442b, kterou v roce 2009 objevila sonda NASA Kepler a je od Země vzdálená 1 206 světelných let. Jedná se o svět, který vědci klasifikují jako super-Zemi, což znamená, že je větší než naše planeta, ale menší než plynní obři jako Jupiter. Exoplaneta Kepler-442b dostala známku 0,836.
Studie nicméně upozorňuje, že hodnota vyšší než má Země neznamená, že tato planeta je obyvatelnější, protože vědci stále netuší, jakou má atmosféru a povrch.
Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: Wired, arXiv
Zapomeňme na hledání vhodné planety pro další živtot lidské populace, až bude naše Země neobyvatelná. Vznik lidstva na Zemi má svůj plán, záměr a postup vývoje. Naše planeta je za polovinou svého vývoje. V budoucnosti Země zanikne tepelnou smrtí a přemění se v novou planetu. Lidstvo bude ve změněném stavu pokračovat ve vývoji. Ještě maličkost; pro budoucnost nebude třeba kyslíku, ni vody. Poznatky z duchovní vědy.
Co ti na to říká psychiatr, ty duc-hovno?
až na tu vzdálenost…pro nás prakticky NIKDY