Fotony

Vědci natočili rychlost světla ultrarychlou kamerou. Zachytí 10 bilionů snímků za sekundu

  • Takhle vypadá rychlost světla
  • Zpomalené záběry nemají obdoby

Pravděpodobně už jste slyšeli o Slow Mo Guys, youtuberech, kteří se věnují natáčení všeho možného od zbraní střílejících kulky až po Willa Smithe, který ve zpomaleném záběru používá velký plamenomet. Nyní oba hračičkové s pomocí vědců dokázali něco neuvěřitelného, když natočili rychlost světla.


Nepřehlédněte: „Svět se ocitne pod vodou.“ Cestovatel časem ukázal fotky, se kterými se prý vrátil z roku 5000


Rychlost světla

Na dvojici Britů, kteří s vysokorychlostní kamerou dělají pokusy (a hlavně různé blbosti), jsme už upozornili v článku Internetem se šíří nový hit. Zpomalené video ukazuje fascinující výboje elektřiny. 

V aktuálním videu se The Slow Mo Guys pokusili natočit „nejrychlejší věc, kterou jako lidstvo známe“. Mysleli tím samozřejmě světlo, které se pohybuje absolutní mezní rychlostí vesmíru – 300 000 kilometrů za sekundu.

K něčemu takovému ale potřebujete víc, než jen profesionální kameru za miliony dolarů. Aby svůj ambiciózní projekt mohli uskutečnit, vyhledali pomoc u výzkumníků z Kalifornského technologického institutu, krátce Caltech, kteří jim propůjčili jedno vskutku speciální zařízení.

Pomáhali vědci z Caltechu

„Dosud jsme natáčeli při velmi vysokých snímkovacích frekvencích. Mluvíme až o půl milionu (za sekundu), což není k zahození,“ vysvětluje jeden z tvůrců. „Jejich aparát ale naši kameru naprosto zahanbuje, protože zvládne natáčet rychlostí 10 bilionů snímků za sekundu.“

Zpomalené záběry jsou vždy fascinující, ať už jde o kapky vody nebo průstřel jablkem. Videoklip, který ukazuje samotné šíření světla scénou, je ale něco docela jiného. Působí magicky a zdá se, jako kdybyste si na jednotlivé fotony málem mohli sáhnout. Klipy populárního dua sbírají na YouTube pravidelně miliony zhlédnutí a ani toto není výjimkou. Od svého zveřejnění má na kontě už přes 40 milionů zhlédnutí.

Zdroj náhledové fotografie: Geralt / Pixabay, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares