Fotony

Vědci natočili rychlost světla. Ultrarychlá kamera zachytí 10 bilionů snímků za sekundu

  • Výzkumníci ukazují světlo ve zpomaleném pohybu
  • Video natočili rychlostí 10 bilionů snímků za sekundu

Pokud jste někdy v životě navštívili YouTube, pak je velmi pravděpodobné, že jste slyšeli o kanálu The Slow Mo Guys. Dva chlapíci, Gavin Free a Daniel Gruch, se proslavili na internetu díky záběrům, které pořizují vysokorychlostní kamerou. V minulosti zpomalili snad vše, na co si vzpomenete, od letících kulek přes plamenomet až po vybuchující melouny. Nedávno se ale opravdu překonali, když se pokusili natočit něco, co se zdálo nemožné – rychlost světla.


Nepřehlédněte: Tento extrémně výkonný smartphone vychází jen na 8 888 Kč. V balení ukrývá bezdrátová sluchátka


Rychlost světla

The Slow Mo Guys obvykle natáčejí svá videa rychlostí půl milionu snímků za sekundu, což je sice působivé, ale na zachycení něčeho tak rychlého, jako je světlo, by to zdaleka nestačilo.

K tomu potřebovali specializované zařízení, které získali od vědců z Kalifornského technologického institutu (Caltech). Jejich kamera, nazvaná T-CUP, je natolik jedinečná, že dokáže zpomalit téměř cokoliv.

„Dosud jsme natáčeli při velmi vysokých snímkovacích frekvencích. Mluvíme až o půl milionu (za sekundu), což není k zahození,“ vysvětluje jeden z YouTuberů. „Jejich aparát ale naši kameru naprosto zahanbuje.“

Letící světlo, nejrychlejší věc ve vesmíru

The Slow Mo Guys společně s vědci demonstrovali schopnosti kamery tím, že natočili světlo procházející plastovou lahví rychlostí přibližně 100 bilionů snímků za sekundu. Pro srovnání: Většina filmů se natáčí rychlostí 24 snímků za sekundu. Podle Peng Wanga, postdoktoranda z CalTechu, světlo prošlo láhví asi za 2 000 pikosekund, tedy za 2 miliardtiny sekundy.

Závěrem dodejme, že světlo se pohybuje rychlostí 300 milionů metrů za sekundu (přesněji 299 792 458 metrů za sekundu, tedy 1 079 252 848,8 kilometru za hodinu). Vědci předpokládají, že to je nepřekonatelná hranice rychlosti ve vesmíru.

Zdroj náhledové fotografie: Geralt / Pixabay, zdroj: Uniladtech, Live Science, IFLScience

Total
0
Shares
23 komentářů
    1. Cože? Gravitace? Snad kvantová provázanost – její “rychlost” je čisté nekonečno.

  1. takze pri rychlosti vzdalovani zdroje a rospinani vesmiru, jakou rychlost namerili??

  2. Světlo není nejrychlejší, nejrychlejší je lidský pohled.

  3. Ale jednotlivý foton/vlna se nadá nafilmovat. Tomu brání Heisenbergův princip neurčitosti. Tady vlastně vidíme polohu i rychlost, což je nemožné. Nebo mi to někdo chytřejší, než Bohr, Heisenberg, Schrödinger ( a další) vysvětlí?

    1. Foton opravdu nelze nafilmovat ale lze jej detekovat. A oni měli vlnová klubka s velkými energiemi (tedy obrovské množství fotonů).

  4. Tato rychlost je přibližně 300 000 kilometrů za sekundu.

  5. V nadpisu 10 biliónů, v textu 100 biliónů, není těch snímků za sekundu pořád málo? Předpokládám, že účelem má být úžas a ne hodnověrná informace.

  6. Zkouknul jsem video a fakt žasnu. Snad mne úžas nepřejde, až si video pustím znovu a trochu to kriticky promyslím.
    PS: Chyba v textu 10 biliónů / 100 biliónů vyplynula z provedení více experimentů s různými rychlostmi a vlivem různorodosti tvoření názvů velkých čísel, což je pochopitelné.

  7. Světlo se pohybuje rychlostí 300 000 KILOMETRŮ ZA SEKUNDU. Nikoliv metrů. Opravte si to, prosím.

    1. Rychlost světla ve vakuu je definována jako 299 792 458 metrů za sekundu

  8. Přehlédl jsem tři řády, omlouvám se. smažte oba komenty, prosím.

  9. Uvadena rychlost svetla plati pouze pro vakuum. V jinem prostredi se svetlo pohybuje podstatne pomaleji. Uz z nazvu clanku mi bylo jasne ze museli natacet pruchod svetla napriklad vodou, sklem, nebo plastem.
    Navic ne vzdy je svetlo nejrychlejsi. V jinych prostredich nez je vakuum se mohou napriklad elektrony pohybovat rychleji jak svetlo. Tento jev pak doprovazo Cerenkovovo zareni.

  10. Video je naprosto skvele. Za povsimnuti stoji 2 veci. Na pocitaci v laboratori je pouzivan system win7 a vedecky pracovnik, ktery zarizeni prezentuje je evidentne asijsjskeho puvodu.

  11. Záběr impulsu světla, procházejícího lahví s vodou (jiný) jsem viděl již před několika lety.

    1. To ale bylo na rozehřátí “jen” snímkovou rychlostí 100 miliard/s.

  12. Nedávno? Na YT vloženo před 5 lety. To už je trochu neaktuální.

  13. Dovolil bych si upozornit na prostou skutečnost: takzvaná “nejvyšší rychlost ve Vesmíru”, rychlost světla, je logicky z hlediska velikosti či nekonečnosti vesmíru naprosto nesmyslná, směšně zbytečná. Navíc, když částice pravděpodobně neuznávají “směr času” a řešit v kvantovém světě jakousi “nejvyššírychlost” je doopravdy pikantní.

  14. Je zajímavé, že nejrychlejší kamera na světě běží zřejmě na Windows 95.

    1. To jiste nebezi. WIN95 pouzivali zelenou plochu co malymekci okopcili z OS/2 warp3 fy IBM.

Comments are closed.