- Černá díra má hmotnost několika stovek milionů Sluncí
- Leží překvapivě blízko naší planety
Vědci přišli s překvapivým zjištěním. Objevili novou černou díru, která je minimálně sto milionkrát hmotnější než naše Slunce a nachází se pouhých 6000 světelných let od Země.
Nepřehlédněte: Po 12 letech na vozíku znovu chodí. Na nohy muže postavila umělá inteligence
Černá díra blízko Země
Kandidát na černou díru střední hmotnosti se nachází v jádru blízké hvězdokupy Messier 4. Podle vědců se jedná o ultrahustou oblast vesmíru s hmotností 800 Sluncí, která se vyznačuje tím, že okolní hvězdy kolem ní obíhají podobně, jako když se rojí včely.
Černé díry se rodí ze zhroucení obřích hvězd a rostou tím, že hltají plyn, prach, hvězdy a jiné černé díry. V současné době se černé díry dělí do dvou kategorií: Na černé díry s hvězdnou hmotností, jejichž hmotnost dosahuje několika desítek hmotností Slunce, a supermasivní černé díry, kosmická monstra, jejichž hmotnost začíná přibližně na stotisícinásobku hmotnosti Slunce, tedy na spodní hranici stupnice, a může dosahovat desítek miliard hmotností Slunce.
A nakonec – teoreticky – existují i černé díry tzv. střední hmotnosti s hmotností od 100 do 100 000 hmotností Slunce. Ačkoli bylo dosud objeveno několik slibných kandidátů, existence černé díry střední hmotnosti stále nebyla definitivně potvrzena.
Pokud černé díry rostou z hvězdné do supermasivní velikosti tím, že se v nekonečném krmném šílenství přejídají, pak nedostatek potvrzených pozorování černých děr v jejich „trapné pubertální fázi“ ukazuje na ještě větší díru v našem chápání těchto vesmírných monster.
Vědci potřebují více informací
Autoři studie zaměřili Hubbleův dalekohled na kulovou hvězdokupu Messier 4, aby hledali známky černé díry střední hmotnosti.
„Kulové hvězdokupy jsou shluky desítek tisíc až milionů těsně na sebe navazujících hvězd, z nichž mnohé patří k nejstarším, které kdy v našem vesmíru vznikly. Zhruba 180 kulových hvězdokup se nachází v naší galaxii Mléčné dráha a vzhledem k tomu, že se v jejich středech nachází velké množství hmoty, jsou ideálním místem pro hledání dospívající černých děr,“ píše server Live Science.
Aplikací různých počítačových modelů na pohyb hvězd ve hvězdokupě Messier 4 vědci zjistili, že se hvězdy pohybují kolem něčeho masivního a nejsou přímo detekovatelné v centru hvězdokupy.
Na potvrzení toho, že jsme skutečně objevili černou díru střední hmotnosti, jsou zapotřebí další pozorování, ideálně pomocí nejvýkonnějších pozemských observatoří a nejmodernějšího Webbova teleskopu.
Zdroj náhledové fotografie: AdisResic / Pixabay, zdroj: Live Science