Galaxie Cartwheel

Vědci našli v hlubokém vesmíru objekt, který rytmicky mění barvu jako náladová lampa

  • Znovu se potvrdilo, že ve vesmíru není o tajemství nouze
  • Objekt, který mění barvu, vědci objevili vůbec poprvé

Zdá se, že mezihvězdné mračno prachových částic a plynů, nazývané mlhovina, mění každé čtyři roky rytmicky barvu a jas jako galaktická náladová lampa, píše server New Scientist.


Nepřehlédněte: K Zemi z vesmírné nicoty dorazila částice s extrémní energií. Její původ se vzpírá vysvětlení


Mlhovina měnící barvu

Dalekohled VISTA v chilské poušti Atacama zkoumá rozsáhlé oblasti Mléčné dráhy a pátrá po mimořádně vzácných událostech v našem galaktickém sousedství. Roberto Saito z univerzity v Santa Catarině v Brazílii a společně s dalšími vědci hledali signatury supernov a v datech si všimli zvláštní mlhoviny, která podle všeho mění barvu a jasnost synchronně se zdrojem světla, který nazvali VVV-WIT-12.

WIT je zkratka pro „co to je?“ – označení, které tým dává objektům, které není možné nikam zařadit. „Z naší databáze, která čítá více než miliardu objektů, je to jediný zdroj s takovým chováním,“ říká Saito.

„Mlhovina nejenže v průběhu čtyř let měnila barvu, ale také se zdálo, že není synchronizována sama se sebou. Když se strana nejblíže k Zemi rozjasnila, strana nejvzdálenější ztmavla a naopak. To nás překvapilo. Pochopit to je náročné,“ dodává.

VVV-WIT-12
Zdroj: Federal University of Santa Catarina

Zapotřebí jsou další data

Saito a jeho kolegové se domnívají, že jde o mlhovinu s mladou hvězdou v procesu formování, která může vykazovat přesně takovou proměnlivost, jakou pozorují.

Aby však vědci měli jistotu, potřebují data, které by odhalilo chemické složení záhadného objektu, a ta jim teleskop VISTA není schopen poskytnout. Proto přijde na řadu pozorování pomocí výkonnější observatoře Vera C. Rubin v Chile.

„Je to skvělý objev,“ říká Alexander Scholz z University of St Andrews ve Velké Británii. „Velkoplošné průzkumy proměnnosti mají potenciál najít zvláštní, podivné a těžko interpretovatelné objekty a toto je další příklad. Nyní ale musíme získat více informací.“

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: New Scientist

Total
0
Shares