- Černá díra Sagittarius A* připomíná gigantickou koblihu
- Vědci v její blízkosti nyní hlásí pozorování netradičního tělesa
Astronomové jsou ve varu. V gravitačním prostředí v srdci naší galaxie totiž našli plynovou kapku obíhající obrovskou rychlostí kolem fascinující supermasivní černé díry Sagittarius A*.
Nepřehlédněte: Takový Neptun jsme ještě neviděli. Webbův vesmírný teleskop se opět předvedl
Sagittarius A* se krmí asteroidy a planetami
Jak píše server Science Alert, vlastnosti tohoto kosmického „tělesa“ pomohou vědcům lépe porozumět prostoru bezprostředně obklopujícímu Sagittarius A* a najít odpovědi na otázku, proč galaktický střed bliká a leskne se napříč celým elektromagnetickým spektrem.
Dosavadní zjištění naznačují, že černá díra je obklopena ve směru hodinových ručiček rotujícím materiálem modulovaným silným magnetickým polem.
„Myslíme si, že se díváme na horkou bublinu plynu kolem Sagittarius A* na oběžné dráze velikosti planety Merkur, která se ale kolem osy otočí za pouhých 70 minut,“ řekl astrofyzik Maciek Wielgus z německého Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii. „K tomu je zapotřebí ohromující rychlost kolem 30 procent rychlosti světla!“ dodal.
Také vám připomíná koblihu?
Supermasivní černá díra Sagittarius A* se do centra pozornosti dostala zkraje letošního roku, kdy mezivládní vědecko-technická organizace Evropská jižní observatoř (ESO) zveřejnila její první snímek. Prezentovaný výsledek vycházel z projektu Event Horizon Telescope (EHT), což je pole radioteleskopů z různých astronomických observatoří umístěných na různých místech na Zemi. K tomu, aby fotka vůbec vznikla, bylo zapotřebí několika let.
Černá díra Sagittarius A*, která se nachází v srdci Mléčné dráhy, vypadá na fotografii jako zářící kobliha – oranžový prsten na černém pozadí s jemnou červenou mlhou okolo. K zachycení obrazu použili vědci interferometrii, která synchronizovala teleskopy po celém světě a kombinovala je do jednoho obřího teleskopu s vysokou citlivostí. Černé díry je obecně extrémně obtížné vyfotit, protože jsou doslova neviditelné, pohlcují hmotu i světlo. Jak kosmický gigant Sagittarius A* (Sgr A*) funguje snad vědcům v následujících letech pomůže objasnit vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), od něhož neočekávají nic jiného než zázraky.
Zdroj náhledové fotografie: Aman Pal / Unsplash, zdroj: Science Alert
Bóóóže, pane Zachariáš – jděte raději hrát mariáš – TO by Vám snad šlo, ale nepište odborné články jimž očividně nerozumíte a jen sešmoulujete přeložený článek ?!!!!
Cituji : ….”oběžné dráze velikosti planety Merkur, která se ale kolem osy otočí za pouhých 70 minut,“ (co to je za blábol ??? Jak souvisí ROTACE Merkuru kolem své rotační osy s OBĚHEM kolem BH ? ) … “galaktický střed se leskne” ? (Snad září ne ? Nemyslím tím měsíc Září)…etc.
Vysvětlil bych Vám i další chyby ve slovosledu, kdepak jste vycucal těch 30% rychlosti světla -( Merkur oběhne Slunce přibližně za 88 dní s maximální rychlostí cca 60 km / sec ?)…..jakož další MARGINÁLNÍ fakt, že singularitu, (jíž pro lepší představu nazýváme opisně Černá díra) prostě vyfotit NELZE !!!!!! NELZE !!! Lze vyfotit POUZE akreční disk, jety a jevy v něm…. ALE TO BY JSTE NEPOCHOPIL (Cimrman) 🙂
Apropó, při svém psaní jsem udělal pár překlepú – ale jelikož jsem si to po sobě přečetl, tak jsem si jich všiml a opravil … zkuste to taky dělat !!! Nebo si dejte raději tu koblihu…. třeba si bohovsky pokecáte (přinejmenším marmeládou :-)))
Nejspíše vůbec neodpovíte, ale nevadí… napsat jsem to musel. Není to první článek od Vás a ale …. kéž by byl poslední….!
Ano, “leskne” znamená, že odráží nějaké záření, a to ještě zrcadlovým způsobem. Ale to dnešní mladí novináři asi nepochopí.