- Objevili hmyz, který dokáže rozkládat plast pomocí bakterií.
- Larvy potemníka mohou pomoci v boji s plastovým odpadem.
Naše planeta je plná plastů. Jejich recyklace je možná, ale je celkem nákladná a většinou nejde z plastu znovu vyrobit stejně kvalitní plast. Zajímavé řešení krize s přebytkem tohoto druhu odpadu se však rodí v africké Keni.
Nepřehlédněte: Rekordní pokus se Schrödingerovou kočkou. Vědci ji udrželi „při životě“ 1 400 sekund
Larvy žerou plast
Vědci z Mezinárodního centra pro fyziologii a ekologii hmyzu zjistili, že larvy potemníka moučného (Tenebrio molitor) mohou díky bakteriím ve svém trávicím traktu rozkládat polystyren, což je plastový materiál, známý svou odolností a obtížnou recyklovatelností. Podle expertů by nový objev mohl pomoci v boji proti plastovému odpadu, jelikož tradiční metody, jako jsou chemické a tepelné zpracování, bývají drahé a vytvářejí znečištění.
Experti pod vedením Fathiye Khamisové zjistili, že larvy potemníka, běžně se vyskytující v drůbežárnách, produkují symbiotické bakterie, které jim pomáhají polystyren rozkládat. Výzkum ukázal, že larvy krmené polystyrenem a otrubami přežívají lépe než ty, které požírají pouze polystyren.
Záchrana, nebo ekologická katastrofa?
Při analýze střevních bakterií larev vědci objevili mikroorganismy, jako jsou Proteobacteria a Firmicutes, které se přizpůsobují různým prostředím a rozkládají složité látky. Kluyvera, Lactococcus, Citrobacter a Klebsiella produkují enzymy, jež dokážou štěpit syntetické plasty. Tyto bakterie, v případě použití ve velkém měřítku, nejsou přitom pro hmyz ani pro životní prostředí nijak škodlivé.
Výzkum přináší nový pohled na hmyz jako možný nástroj v boji proti plastovému odpadu. Místo vypouštění hmyzu na skládky chtějí vědci izolovat jeho enzymy a bakterie a využít je pro účely velkokapacitního zpracování odpadu.
Zdroj náhledové fotografie: Dennis / Pixabay, zdroj: The Conversation