- Vědci objevili nenasytného bumbrlíčka
- Vymyká se všemu, co jsme zatím ve vesmíru spatřili
Vědci našli v kosmu něco neuvěřitelného – obří rádiovou galaxii dosahující 5 megaparseků. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) je od Země vzdálená asi tři miliardy světelných let a stokrát větší než Mléčná dráha.
Nepřehlédněte: Odborník na kybernetickou bezpečnost radí: Pokud vám někdo během hovoru řekne tyto tři věty, okamžitě zavěste
Alcyoneus je mimo tabulky
Jmenuje se Alcyoneus, nachází se tři miliardy světelných let od Země a je tak obrovská, že se vymyká naší představivosti. Nově objevená galaxie je dlouhá nejméně 5 megaparseků, což odpovídá 16,3 milionu světelných let, uvádí vědci. Pro srovnání, naše Mléčná dráha má maximální délku 0,061 megaparseku, tedy pouhých 200 000 světelných let a ve srovnání s Alcyoneem je to jen malá skvrnka ve vesmíru.
Název obří rádiové galaxie, o které mnozí hovoří jako o největší známé struktuře galaktického původu, pochází z řecké mytologie. Alcyoneus je jedním z obrů, kteří bojují s olympskými bohy. Často je považován za Herkulova protivníka.
Doktorand Leidenské univerzity Martijn Oei říká: „Pozoruhodné na této galaxii je to, že je vlastně tak nevýrazná ve všech aspektech, které jsme doposud zkoumali. Její výtrysky jsou větší než všechny, které známe, ale zatím nevíme proč!“ Galaxie byla podle něj objevena šťastnou náhodou, když astrofyzici pomocí sítě nízkofrekvenčních radioteleskopů LOFAR (Low-Frequency Array) rozmístěných po celé Evropě zkoumali vesmír.
Vědci hledají odpovědi
Dosud bylo objeveno asi tisíc radiových galaxií, z nichž však pouze deset přesahuje velikost 10 milionů světelných let. Největší z nich je J1420-0545 s předpokládanou vlastní délkou přibližně 16 milionů světelných let. Alcyoneus z nich je suverénně největší.
Podle výpočtů má černá díra v centru galaxie Alcyoneus 400milionkrát vyšší hmotnost než naše Slunce. Na rádiovou galaxii je to vyloženě málo, stejně tak vědce zaráží poměrně nízká celková hmotnost této obří galaxie. Alcyoneus je tedy podezřele obyčejnou galaxií, což ji činí mimořádně zajímavou k pozorování a je velkou záhadou, co za jejím neobvyklým růstem stojí.
NASA doufá, že Alcyoneus jednou lidstvu odhalí nové informace o složité struktuře vesmíru, známé také jako kosmická síť, která pravděpodobně spojuje všechny galaxie. Tato složitá síť se skládá z vláken seskupených galaxií, které jsou od sebe odděleny obřími „dutinami“.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Science Alert, The Space