- Webb je mimořádný dalekohled
- Dokáže nahlédnout do nejhlubší historie vesmíru
U příležitosti ročního výročí pozorování vesmíru pomocí teleskopu Jamese Webba zveřejnila NASA úžasný snímek, který ukazuje zrod hvězd způsobem, jaký dosud nebyl k vidění, upozornil server The Space.
Nepřehlédněte: Vědci našli planetu, která by neměla existovat. Je nejzářivějším světem, jaký byl kdy objeven
Webb znovu dokázal, že je extratřída
Na novém snímku z Webbova dalekohledu (JWST) je zachycena oblast nejbližšího vzniku hvězd k Zemi – komplex mračen Rho Ophiuchi. Ačkoli se jedná o malou a relativně klidnou hvězdnou školku, vizualizace prostřednictvím výkonného teleskopu představuje fantastické přiblížení oblasti vzdálené 390 světelných let od Země.
„Snímek Rho Ophiuchi pořízený pomocí JWST nám umožňuje sledovat velmi krátké období hvězdného cyklu v nových detailech,“ uvedl v prohlášení vědecký pracovník projektu JWST na Space Telescope Science Institute v Baltimoru Klaus Pontoppidan. „Naše vlastní Slunce zažilo podobnou fázi již dávno a nyní máme k dispozici technologii, která nám umožňuje sledovat začátek příběhu jiné hvězdy.“
Na snímku je možné vidět trysky vycházející z asi 50 mladých hvězd ve hvězdné školce, které narážejí do okolního mezihvězdného plynu a způsobují červené zabarvení molekulárního vodíku. K tomu dochází, když se mladé hvězdy vymaňují ze svých mateřských kokonů tvořených zbytky plynu a prachu, které je zformovaly. Jasné výtrysky se tak téměř podobají novorozenému dítěti, které poprvé roztahuje ruce.
Ve stínech kolem některých modrých hvězd lze také pozorovat zárodky protoplanetárního disku z plynu a prachu, ze kterého se nakonec vytvoří planety. Nejtmavší oblasti na snímku jsou ty, ve kterých se stále rodí protohvězdy.
Ačkoli většina hvězd v oblasti Rho Ophiuchi má velikost podobnou nebo menší než Slunce, v dolní polovině snímku se skrývá jedna mnohem hmotnější hvězda, než je ta naše. Tuto masivní modrou hvězdu vědci pojmenovali S1.
„Za pouhý jeden rok dalekohled Jamese Webba změnil pohled lidstva na vesmír, poprvé nahlédl do oblaků prachu a detekoval světlo ze vzdálených koutů vesmíru,“ uvedl v prohlášení ředitel NASA Bill Nelson. „Každý nový snímek je objevem, který vědcům na celém světě umožňuje pokládat si otázky, o nichž se jim dříve ani nesnilo, a odpovídat na ně.“
Pro lidstvo pracuje už rok
První snímek z Webbova teleskopu byl zveřejněn 11. července loňského roku, kdy americký prezident Joe Biden během akce v Bílém domě ve Washingtonu odhalil fotografii části vesmíru SMACS 0723, který je od Země pět miliard světelných let daleko.
Následující den byly v přímém přenosu z Goddardova střediska vesmírných letů NASA v Greenbeltu zveřejněny další tři snímky. Jednalo se o ohromující snímek oblasti NGC 3324 v mlhovině Carina, pozoruhodnou vizualizaci pěti galaxií Stephanova kvintetu a snímek plynného halo obklopujícího hvězdu vzdálenou 2 500 světelných let.
Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space