Mars

Vědci NASA přišli na to, jak lze dýchat na Marsu. Kyslík pro lidi vyrobí směšně malé zařízení

  • NASA na Marsu vyrobila kyslík
  • Astronautovi stačí na 4 hodiny dýchání

Robotický průzkumník Perseverance americké vesmírné agentury NASA vyrobil na Marsu kyslík, a to v takovém množství, že by psovi stačil na 10 hodin dýchání. Vesmírnému roveru se podařilo rozštěpit oxid uhličitý odebraný z marsovské atmosféry na kyslík a uhlík.


Nepřehlédněte: Apple představil levná sluchátka a všechny překvapil. Zvládnou to, co AirPody za 30násobek ceny


Zásadní objev: NASA se na Marsu podařilo vyrobit kyslík

„Působivý výkon sondy MOXIE ukazuje, že je možné získávat kyslík z atmosféry Marsu – kyslík, který by mohl pomoci zásobovat budoucí astronauty dýchatelným vzduchem nebo raketovým palivem,“ říká zástupkyně administrátora NASA Pam Melroyová.

„Vývoj technologií, které nám umožní využívat zdroje na Měsíci a Marsu, je zásadní pro vybudování dlouhodobé lunární přítomnosti, vytvoření robustní měsíční ekonomiky a umožní nám podpořit počáteční kampaň lidského průzkumu Marsu,“ uvádí NASA.

Aparát MOXIE, navržený vědci z MIT, je v provozu od února 2021, kdy na Marsu přistála sonda Perseverance. Neběží však nepřetržitě; operátoři zde na Zemi vysílali do MOXIE příkazy, aby zjistili, jak v průběhu času funguje v různých marťanských podmínkách.

Od té doby, během 16 běhů, MOXIE – aparát o velikosti toasteru, vyrobil celkem 122 gramů kyslíku. To podle NASA stačí k tomu, aby malý pes dýchal 10 hodin a nebo člověk 4 hodiny.

NASA, MOXIE
Zdroj: NASA

Psovi stačí na 10 hodin dýchaní

MOXIE funguje na principu elektrolýzy, kdy pomocí proudu elektrochemicky rozkládá oxid uhličitý na jednotlivé atomy. Zařízení nasává marťanský vzduch přes filtr, který ho čistí. Tento vyčištěný vzduch je poté stlačen, ohřát a poslán do elektrolyzéru na tuhé oxidy (SOXE), který štěpí oxid uhličitý na oxid uhelnatý a ionty kyslíku.

Oxid uhelnatý je odfiltrován, ale atomy kyslíku jsou rekombinovány na molekulární kyslík; ten, který potřebujeme k přežití. U tohoto plynu se pak měří jeho množství a čistota. Každý běh MOXIE trvá několik hodin. Během této doby zařízení vyrobí až 10 gramů, tedy asi 20 minut dýchatelného kyslíku pro jednoho astronauta.

Alespoň na papíře. Množství, které se MOXIE na Marsu skutečně podařilo vyrobit, se lišilo; při šestnáctém spuštění 7. srpna však aparát vygeneroval asi 9,8 gramu dýchatelného kyslíku, což je docela blízko jeho cíli. To ukazuje, že marťanská atmosféra, jakkoli je řídká, může lidem poskytnout dostatek kyslíku.

Zdroj náhledové fotografie: Aynur Zakirov / Pixabay, zdroj: Science Alert, CNN, Metro, NASA

Total
0
Shares
1 komentář
  1. neblbnete – jeste to nekoho napadne pouzivat tady na Zemi a Ekologove nebudou mit co zrat.

Comments are closed.