Planeta peklo, 55 Cancri e

Vědci NASA objevili nejtemnější planetu ve vesmíru. Je černější než uhlí, říkají překvapeně

  • Vesmír je plný záhad.
  • A nyní se to znovu potvrdilo.

Jsou objevy, které občas překvapí i samotnou NASA, což dokládá oznámení, že astronomové objevili nejtemnější exoplanetu. Obří objekt s katalogovým číslem TrES-2b je černější než noc a vědci zatím netuší, co by to mohlo způsobovat, píše časopis Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS).


Nepřehlédněte: Vědci vynalezli způsob, jak odhalit mimozemšťany! Inspirovali se warpovým pohonem ze Star Treku


TrES-2b: Nejtemnější planeta ve vesmíru

Exoplanety jsou definovány jako oběžnice jiných hvězd, které se nachází mimo naši sluneční soustavu. Svět TrES-2b o velikosti Jupitera odráží pouze asi jedno procento dopadajícího světla. Pro srovnání: Jupiter, největší planeta naší sluneční soustavy, odráží asi 30 procent světla.

„TrES-2b odráží světlo podstatně méně než černá akrylová barva. Je to skutečně zcela neznámý cizí svět,“ řekl David Kipping z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Co způsobuje, že exoplaneta, vzdálená asi 750 světelných let od Země, je tak mimořádně tmavá, vědcům dosud uniká. Zvláštní je, že ačkoli je černá jako noc, není studená. Naopak. Je poměrně horká a slabě vyzařuje teplo jako žhavý uhlík.

TrES-2b, NASA
Zdroj: NASA

Černočerná tma

Astronomové si nejsou zcela jisti, proč je svět TrES-2b tak tmavý. Mají ale několik teorií. Jednou z možností je, že má hustou atmosféru, která obsahuje molekuly, jež velmi účinně pohlcují světlo, například oxid titaničitý nebo sodík.

Další možností je, že má hustou vrstvu mraků, které jsou tvořeny grafitem nebo jinými materiály na bázi uhlíku, které odrážejí jen velmi málo světla. Ať tak či onak, výsledkem je, že exoplaneta TrES-2b se jeví ve viditelném světle téměř černá, což z ní činí jeden z nejtemnějších objektů, jaký kdy lidstvo pozorovalo.

NASA vysvětluje, že TrES-2b je plynný obr, který je o něco větší než Jupiter a má jedenapůlkrát větší hmotnost než on, ale obíhá mnohem blíže ke své hvězdě než Merkur k našemu Slunci. Jeden oběh kolem hvězdy mu trvá pouze 2,5 dne, což znamená, že jeho rok je velmi krátký.

Rovněž rotuje synchronně se svou hvězdou, z čehož vyplývá, že jednou stranou je vždy přivrácen k hvězdě a druhou stranou je vždy odvrácen. To vytváří obrovský teplotní rozdíl mezi denní a noční stranou, který zřejmě dosahuje až 1 500 stupňů Celsia.

Zdroj náhledové fotografie: ESA/Hubble, zdroj: Exoplanetradio, NASA, NASA Explanets

Total
0
Shares