- Vesmír je plný záhad a tajemství
- A nyní se to znovu potvrdilo
Vzdálená exoplaneta, kde prší roztavené sklo a rok trvá pouhé dva dny, podle nové studie amerických vědců také páchne po zkažených vejcích.
Nepřehlédněte: Vědci mají důkaz: Duše skutečně existuje a žije ve vesmíru i po smrti
NASA našla ďábelskou planetu
Astronomové americké NASA, kteří obsluhují Webbův teleskop, zjistili, že jedna z exoplanet, které dlouhodobě zkoumají, páchne jako zkažená vejce. HD 189733 b, katalogizovaná také jako V452 Vulpeculae b, je vzdálena asi 63 světelných let od Slunce, nachází se v souhvězdí Lištičky. Objevena byla 5. října 2005.
Jde o první exoplanetu, na níž byl zjištěn methan. Je také první planetou, u které byla určena barva. Ta je azurově modrá. Její barva nepochází z oceánů, ale ze silikátových částeček, které víří kolem planety. Prostým okem však barvu rozeznat nelze. Vědcům se ji podařilo určit až díky spektrografům na JWST.
Planeta je sice modrá jako Země, tím však veškerá podobnost s naší domovinou končí. Podmínky jsou na ní vskutku ďábelské s teplotami přesahujícími 1000 stupňů Celsia a větrem o rychlosti až 7000 kilometrů za hodinu. Nedá se tedy předpokládat, že by tato planeta mohla hostit život.
Závěr JWST vyplývá z objevu sirovodíku, molekuly, která připomíná zápach zkažených vajec, v atmosféře této extrasolární planety neboli exoplanety.
Objev učinil Webbův teleskop
„Sirovodík je významná molekula, o které jsme dosud nevěděli. Předpokládali jsme, že tam bude, a víme, že je na Jupiteru, ale mimo sluneční soustavu jsme ji zatím nedetekovali,“ uvedl astrofyzik Guangwei Fu z Univerzity Johnse Hopkinse. „Na této planetě nehledáme život, protože je příliš horká, ale nález sirovodíku je odrazovým můstkem pro nalezení této molekuly na jiných planetách a pro lepší pochopení toho, jak vznikají různé typy planet.“
Fu a jeho kolegové nejenže dokázali detekovat sirovodík v atmosféře exoplanety, ale také změřili celkový obsah síry na HD 189733 b. Kromě toho se týmu také podařilo určit zdroje kyslíku a uhlíku, přičemž zjistili přítomnost vody, oxidu uhličitého a oxidu uhelnatého.
Dny a noci na HD 189733 b nikdy nekončí. NASA zjistila, že planeta je slapově uzamčená, což znamená, že jedna její strana je vždy přivrácena k hvězdě, zatímco na opačné straně je vždy chladná noc.
Zdroj náhledové fotografie: AlanFrijns / Pixabay, zdroj: The Space, Nature