Mléčná dráha

Vědci nalezli dva z nejstarších stavebních kamenů Mléčné dráhy. Jsou staré 12 miliard let

  • Astronomům se podařilo něco neuvěřitelného
  • Našli dvě velmi staré populace hvězd v naší Mléčné dráze

Galaxie rostou nasáváním materiálu z mezigalaktického prostoru i pohlcováním jiných, zpravidla menších galaxií. Děje se to neustále a víme, že se to dělo i v minulosti. Díky observatoři Gaia nyní astronomové objevili dvě nejstarší fúze, ke kterým došlo v Mléčné dráze.


Nepřehlédněte: Astronomové objevili nejjasnější objekt ve vesmíru. Září jako 500 bilionů Sluncí


Velmi staré stavební kameny Mléčné dráhy

Gaia je mise Evropské kosmické agentury, která je zodpovědná za nejpřesnější mapu Mléčné dráhy, jaká kdy byla vytvořena. Taková mapa nám říká, kde se dnes nacházejí miliardy hvězd, ale lze ji využít i pro galaktickou archeologii a zjistit, odkud některé hvězdy pocházejí.

Slučování galaxií je pomalá a nepřehledná záležitost. Obvykle je provázena vznikem obrovského množství plynu, z něhož se nakonec rodí nové hvězdy. Starší hvězdy z původních galaxií se během tohoto procesu mísí dohromady a pokud byste jen srovnávali fotografie z různých časových období, od sebe byste je vůbec nerozeznali. Data z programu Gaia v kombinaci se spektry hvězd z aparátu Sloan Digital Sky Survey (DR17) však umožňují odhalit mnohem více.

Hvězdy jsou tvořeny převážně vodíkem a heliem, ale obsahují i příměs dalších prvků. Tomuto jevu se říká metalicita a svým způsobem funguje jako otisk prstu nebo úřední razítko. Čím je hvězda starší, tím nižší má metalicitu. Hvězdy, které vznikly ve stejné oblasti, mývají obvykle podobné složení. Spojení metalicity (tj. obsahu chemických prvků) a dráhy pohybu umožňuje vědcům zjistit, zda jednotlivé skupiny hvězd skutečně patří k sobě.

To se výzkumníkům v minulosti podařilo již několikrát, a to u hvězdných proudů, jako je Pontus, a také u nejnovějšího velkého splynutí, které bylo způsobeno srážkou s galaxií Gaia Enceladus/Sausage před 8 až 10 miliardami let. Dvě nové populace hvězd se nazývají Šakti a Šiva a jsou mnohem starší. Sloučily se s velmi mladou Mléčnou dráhou před 12 až 13 miliardami let.

Mléčná dráha
Zdroj: dragonuppl / Pixabay

Jmenují se Šakti a Šiva

„Je skutečně úžasné, že tyto starobylé struktury vůbec můžeme detekovat,“ říká Khyati Malhan z Astronomického ústavu Maxe Plancka (MPIA). „Mléčná dráha se od doby zrození těchto hvězd tak výrazně změnila, že bychom neočekávali, že je tak jasně rozpoznáme, ale bezprecedentní data, která jsme získali z programu Gaia, nám to umožnila.“

Vzrušující rozdíl mezi Shakti a Shivou ve srovnání se „starým srdcem“ Mléčné dráhy spočívá v tom, že tyto populace jsou rozprostřeny daleko od jádra naší galaxie. Proud Šakti obíhá dále než Šiva a více po kruhové dráze. „Kdybychom vrátili čas o 12 miliard let zpět, neviděli bychom galaxii se spirálními rameny v tenkém disku. Viděli bychom neuspořádané proudy hvězd vzniklé při vícenásobných srážkách,“ píše server IFLScience.

„Shakti a Shiva by mohly být prvními dvěma přírůstky do ‚starého srdce‘ naší Mléčné dráhy, které iniciovaly její růst směrem k velké galaxii,“ naznačuje si spoluautor studie Hans-Walter Rix. Další data z programu Gaia mohou odhalit další starobylé části Mléčné dráhy a poskytnout tak vědcům chybějící informace o tom, jak se naše vlastní galaxie časem formovala.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: IFLScience, The Astrophysical Journal

Total
0
Shares