Pravlk obrovský

Vědci naklonovali vyhynulé pravlky obrovské ze seriálu Hra o trůny. Dalším na řadě je mamut srstnatý

  • Společnost Colossal Biosciences oznámila nový průlom ve své misi oživit vyhynulá zvířata.
  • S pomocí genetické modifikace a DNA získané z prastarých fosilií se jí podařilo přivést na svět tři pravlky obrovské.

Americký start‑up Colossal Biosciences dosáhl dalšího pozoruhodného milníku. Poté, co se podařilo jeho vědcům vytvořit v laboratoři „myš srstnatou“ připomínající mamuta, naklonovali vyhynulé pravlky obrovské, které proslavil seriál Hra o trůny, ale na Zemi se nevyskytují už více než třináct tisíc let.


Nepřehlédněte: Vědci vytvořili myš, která připomíná legendárního mamuta. Čeká nás skutečný Jurský svět?


Děsivá šelma ze známého seriálu

Zatím se Colossal Biosciences podařilo naklonovat tři mláďata pravlků obrovských (latinsky Canis dirus, případně Aenocyon dirus), včetně dvou sněhobílých samečků, Romula a Rema, a jejich sestry, dvouměsíční samice Khaleesi. Až zvířata plně dorostou, budou vážit odhadem asi 75 kilogramů.

Naklonování těchto obrovských šelem a myši srstnaté je základem k tomu, aby experti Colossal Biosciences jednou úspěšně oživili mamuta. Mamut hraje v jejich výzkumu klíčovou roli. Cílem vědců Bena Lamma a George Churcheeho je obnovit ztracený ekosystém a zintenzivnit boj s globálním oteplováním. Mamut srstnatý je pro tento účel údajně ideálním kandidátem.

Colossal plánuje oživit mamuta

Vzkříšený kolos by měl být hybridem mezi původním mamutem a slonem, nikoli klonem původního obra, o což je snažili odborníci ve filmu Jurský park. Colossal zvolí snadnější cestu: vědci vezmou genom slona indického, který pak genetickým editorem CRISPR přepíšou na genom mamuta.

Protože genom slona indického je s genomem mamuta shodný na 99,6 procent, na vědce čeká úkol přepsat pouze 0,4 procenta genomu. Na papíře to možná vypadá jednoduše, praxe je zatím ale zcela opačná. Na seznamu zvířat, které by vědci Collosal rádi oživili, jsou i další tvorové z dávné historie, například dronte mauricijský, známější jako pták dodo či blboun nejapný. Vzhledem k získání kmenových buněk se jako reálný jeví také návrat vakovlka tasmánského.

Zdroj náhledové fotografie: Grok (AI), zdroj: Interesting Engineering

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..