Galaxie Cartwheel

Vědci konečně našli neviditelnou hvězdu. Od roku 1987 se skrývala v troskách supernovy

  • Webbův dalekohled nahlédl za hustý závoj prachu
  • A zpozoroval neutronovou hvězdu

Trvalo to téměř čtyři desetiletí, ale astronomové konečně získali důkaz, že v troskách supernovy 1987A, jediné exploze, která byla za poslední stovky let viditelná pouhým okem ze Země, se zrodila neutronová hvězda.


Nepřehlédněte: Na telefonech s Androidem se šíří zavirovaná SMS. Krade hesla k bankovnictví


Webbův teleskop se znovu vytáhl

Experti NASA analyzující data z vesmírného teleskopu Jamese Webba (JWST) objevili neočekávaný důkaz neutronové hvězdy, která se skrývá uprostřed hvězdných trosek – v materiálu vyvrženém během supernovy pojmenované SN 1987A.

Zhroucení jádra masivní hvězdy je jednou z nejenergetičtějších událostí ve vesmíru. K supernovám dochází, když mohutné hvězdě, jejíž hmotnost je více než osmkrát větší než hmotnost Slunce, dojde materiál pro fúzi v jádře.

Jakmile se fúze zastaví natolik, že vnější tlak, který vytváří, již nevyrovnává vnitřní gravitační tlak, hvězda se zhroutí. Vnější materiál je vystřelen do vesmíru, ale jádro hvězdy je gravitací stlačeno dovnitř do ultrahustého objektu.

To, o jaký objekt se jedná, závisí na počáteční hmotnosti hvězdy. Podle výpočtů obvykle vzniká neutronová hvězda s počáteční hmotností mezi 8 a 30 hmotnostmi Slunce. Pokud je těžší, zrodí se černá díra.

Dříve vědci nebyli schopni detekovat žádný objekt vzniklý během supernovy, protože nedokázali nahlédnout za hustý závoj prachu. Netušili tak, zda se zrodila neutronová hvězda nebo černá díra.

Přestože se domnívali, že neutronová hvězda skutečně existuje – díky nálezu subatomárních částic před téměř čtyřiceti lety – nemohli si být jisti. Záhadu se podařilo rozlousknout až teleskopu Jamese Webba (JWST).

Supernova, JWST
Zdroj: NASA

Z exploze se zrodila neutronová hvězda

Jeden z autorů studie, profesor Mike Barlow z University College London, řekl: „Naše detekce silných ionizovaných emisních čar argonu a síry ze samotného středu mlhoviny, která obklopuje supernovu, je přímým důkazem přítomnosti centrálního zdroje ionizujícího záření.“

„Naše data lze napasovat pouze na neutronovou hvězdu. Toto záření může být vyzařováno jak z povrchu horké neutronové hvězdy o teplotě milionu stupňů, tak i z mlhoviny s pulzačním větrem, která mohla vzniknout, pokud neutronová hvězda rychle rotuje a má kolem sebe nabité částice.“

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: Science Alert, Science

Total
0
Shares