Černá díra

Vědci jsou nadšení, našli chybějící článek o chování černých děr, které pojídají hvězdy

  • Astronomové pozorují, jak černá díra trhá hvězdu na kusy
  • Fascinující kosmická hostina se odehrává daleko od Země

Astronomové pozorovali hvězdu podobnou Slunci, která je „opakovaně rozmělňována a pohlcována“, když obíhá kolem černé díry vzdálené asi 500 světelných let daleko od Země. Dramatickou událost zaznamenali vědci z Leicesterské univerzity.


Nepřehlédněte: Zbavte se iPhonů, jsou nebezpečné, nařídila Čína svým úředníkům. Bojí se americké špionáže


Černá díra jako kosmický Otesánek

Kosmický jev, během kterého je hvězda ve vzdálené galaxii trhána až do naprostého zničení, astronomové nazývají slapové roztrhání (tidal disruption event, TDE). Jenže v tomto konkrétním případě je něco jinak – pravidelné výtrysky (masivní proudy energie), které z černé díky vychází přibližně každých 25 dní, znamenají, že se hvězdou krmí jen částečně a co je důležité – prakticky tak může činit nekonečně dlouho.

Pozorování ukázala, že hvězda – pojmenovaná Swift J0230 – namísto toho, aby zanikala, po sedm až deset dní jasně září a pak náhle zhasne, přičemž tento proces se opakuje zhruba každých 25 dní. Vědci uvedli, že jejich práce, publikovaná v časopise Nature Astronomy, poskytuje „chybějící dílek skládačky“ k pochopení toho, jak černé díry narušují obíhající hvězdy.

„Ve většině systémů, které jsme v minulosti pozorovali, je hvězda zcela zničena. Swift J0230 je novým přírůstkem do třídy částečně narušených hvězd,“ říká Dr. Rob Eyles-Ferris, který nedávno dokončil doktorát na Leicesterské univerzitě.

„Je to poprvé, co jsme viděli hvězdu podobnou našemu Slunci, která je opakovaně trhána a pohlcována černou dírou o malé hmotnosti,“ doplnil ho astrofyzik Phil Evans.

Černá díra
Zdroj: AdisResic / Pixabay

Když se hvězda dostane sebevražedně blízko

Počítačové modely hvězdy Swift J0230 naznačují, že má podobnou velikost jako Slunce a nachází se na eliptické dráze kolem černé díry s malou hmotností v centru své galaxie. Vědci zjistili, že z atmosféry Swift J0230 je vytrháván materiál odpovídající hmotnosti tří Zemí, který se při pádu do černé díry zahřívá. Intenzivní žár o teplotě kolem 2 000 000 °C uvolňuje obrovské množství gama záření, které zachytila observatoř Neila Gehlse americké NASA.

Vědci odhadují, že černá díra má asi 10 000 až 100 000krát větší hmotnost než Slunce, což je sice působivé na papíře, ale na supermasivní černou díru zatraceně málo. Celá událost byla detailně pozorována pomocí vědeckého aparátu, tzv. detektoru přechodných jevů.

„Vzhledem k tomu, že jsme Swift J0230 objevili během několika měsíců od spuštění našeho nového nástroje, očekáváme, že podobných kosmických objektů, které čekají na své objevení, je mnohem více,“ uzavírá vědkyně Kim Page, která pro novou studii analyzovala data.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Mirror, The Space

Total
0
Shares