- K Zemi proudil signál
- Vysílali ho mimozemšťané?
K Zemi ze stejného místa opakovaně dorazil stejný radiový signál. Astronomové byli dlouho zmatení, dosud měli za to, že neznámé radiové signály pochází ze zanikajících hvězd, ty by se ale nemohly po dobu tří měsíců opakovat.
Nepřehlédněte: WhatsAppem v Česku se šíří nebezpečný podvod. Láká na finanční odměnu
Satelity zaznamenaly opakující se signál
Astrofyzička Dr. Natasha Hurley-Walkerová a její tým spatřili záhadný objekt vzdálený asi 4 000 světelných let od Země, který každých 18 minut vysílal směrem k pozemšťanům rádiové signály.
Vědci z Mezinárodního centra pro radioastronomický výzkum (ICRAR) na Curtinově univerzitě mapovali rádiové vlny ve vesmíru, když narazil na neznámý objekt, který ve vysoké rychlosti rotoval.
„Sebe sama jsem se zeptala, zda je to okamžik, kdy jsme konečně zjistili, že pravda je… tam venku?“ Zpočátku se experti domnívali, že jsou svědky průlomu v hledání mimozemského života. Později však tuto myšlenku opustili.
Objekt se během pozorování neustále objevoval a zase mizel. Po několika hodinách pozorování si tým oddechl, protože vysílání bylo rozklíčováno v širokém rozsahu frekvencí, takže energie, která byla potřeba k jeho generování, mohla pocházet pouze z přírodního zdroje. Signál neznámý objekt vysílal tři měsíce, pak se nadobro odmlčel.
Nebyl daleko a neustále se opakoval
V roce 1967 byli astronomové šokováni, když vůbec poprvé v historii zachytili rádiové signály, které se objevovaly a mizely každých několik sekund nebo milisekund, a zpočátku je nazývali LGM (Little Green Men), tedy malí zelení mužíčci. Později zjistili, že je mají na svědomí rychle rotující neutronové hvězdy, známé jako pulsary.
Hurley-Walkerová se domnívá, že objekt vzdálený 4000 světelných let od Země byla neobvyklá neutronová hvězda nebo bílý trpaslík, což je astronomický objekt vznikající zhroucením hmotné hvězdy.
Astrofyzici říkají, že pokud pochopí rádiové signály, dozvědí se více také o samotném vesmíru. Čím více těchto signálů totiž vysledují, tím lépe zmapují to, jaká hmota se šíří celým vesmírem.
Zdroj náhledové fotografie: Gilles Rolland-Monnet / Unsplash, zdroj: The Conversation, SciandNature