Černá díra

Vědci hlásí záhadu! Hubbleův teleskop zachytil černou díru, která tvoří hvězdy, místo aby je pojídala

  • V jedné trpasličí galaxii se nachází zvláštní černá díra
  • Hvězdy nepohlcuje, naopak je vytváří

Astronomové, kteří mají na starosti Hubbleův vesmírný teleskop, objevili v srdci trpasličí galaxie Henize 2-10 černou díru, která hvězdy nepohlcuje, ale naopak vytváří. Tento objev zpochybňuje obecně rozšířený názor, že černé díry jsou nemilosrdnými ničiteli hmoty.


Nepřehlédněte: Kolem Země proletěl jedinečný asteroid ve tvaru brambory. Vědci ho pozorovali radarem a mají fotky


Černá díra v Henize 2-10 je odlišná

Proces, při kterém tyto hvězdy vznikají, je zvláštní a liší se od toho, co se vyskytuje v jiných galaxiích. Podle astronomů teleskop pozoroval plyn, který krouží kolem černé díry, než se spojil s hustým jádrem plynu uvnitř galaxie. NASA tento neobvyklý jev přirovnává k pupeční šňůře, která spouští vznik hvězdokup.

„Před deseti lety, když jsem si jako postgraduální studentka myslela, že se budu celou svou kariéru zabývat tím, jak se tvoří hvězdy, jsem se podívala na data z Henize 2-10 a všechno se změnilo,“ říká vědkyně Amy Reinesová.

„Od začátku jsem věděla, že v Henize 2-10 se děje něco neobvyklého a zvláštního a nyní nám Hubble poskytl velmi jasný obraz spojení mezi černou dírou a sousední oblastí tvorby hvězd.“

Hvězdy neničí, vytváří je

„Ve vzdálenosti pouhých 30 milionů světelných let od Země je Henize 2-10 dostatečně blízko, aby Hubble dokázal velmi jasně zachytit jak snímky, tak spektroskopické důkazy výtoku plynu z černé díry,“ řekl hlavní autor studie Zachary Schutte.

Vědci tvrdí, že jde o opačný efekt, než jaký je pozorován v ostatních větších galaxiích, kde je materiál padající k černé díře odnášen okolními magnetickými poli. V tomto případě jsou oblaka plynu zahřátá příliš na to, aby se ochladila zpět a vytvořila hvězdy. Méně masivní černá díra v Henize 2-10 má však mírnější odtok, který stlačuje plyn právě natolik, že vznik nových hvězd iniciuje.

Zdroj náhledové fotografie: Aman Pal / Unsplash, zdroj: Earth

Total
0
Shares