- Vědci simulovali červí díru
- Věří, že by dokázala přenést zprávu
Pokud se vám někdy stane, že projdete červí dírou ve vesmíru, už se nevrátíte. Zavře se za vámi. Ale možná budete mít dost času na to, abyste z druhé strany poslali zprávu nám ostatním, tvrdí to alespoň vědci v časopise Physical Review D.
Nepřehlédněte: NASA hlásí převratný objev! Galaxie Alcyoneus je mimo lidské chápaní času a prostoru
Skutečnou červí díru zatím na vlastní oči nikdo neviděl, ale čistě teoreticky by mohla nabízet zkratku do vzdálených částí vesmíru nebo úplně do jiných vesmírů. Fyzici již dříve zjistili, že jeden z nejčastěji simulovaných typů červích děr je extrémně nestabilní a zhroutí se, pokud do něj vstoupí jakákoli hmota. Dosud však nebylo jasné, jak rychle k tomu dojde a co to znamená pro něco nebo někoho, kdo v červí díře cestuje. Zjistit se to pokusil fyzik Ben Kain z College of the Holy Cross v Massachusetts se svými studenty.
Červí díra alias vesmírný tunel
Společně simulovali černou díru, aby zjistili, co se stane, když do ní vstoupí hmota. „Sestavíte sondu a pošlete ji skrz v simulaci červí díry. Nesnažíte se nutně, aby se vrátila zpět, protože víte, že se červí díra zhroutí, ale mohl by se světelný signál dostat zpět v čase před zhroucením?“ ptá se Kain. A my jsme zjistili, že to možné je,“ dodává.
Typ červí díry, který simulovali, je udržován v otevřeném stavu netradičním typem teoretické hmoty, kterému se říká hmota duchů a má zápornou energii, píše server Science News. „V rovině teorie reaguje hmota duchů na gravitaci přesně opačným způsobem než normální hmota. To znamená, že jablko z hmoty duchů by z větve stromu spadlo nahoru, místo aby spadlo dolů. Ačkoli tohle všechno Einsteinova obecná teorie relativity připouští, hmota duchů ve skutečnosti téměř jistě neexistuje,“ myslí si Kain.
Trips through wormholes, if they exist, are probably one way only, but you could still send one last video home before it snapped shut.https://t.co/fAD39FlNBj
— Science News (@ScienceNews) January 3, 2023
Vědecký průlom?
Vědec si nedokáže představit, že by někdy někdo poslal člověka skrz červí díru, pokud bychom nějakou skutečně vytvořili. „Jen kapsli a videokameru,“ říká. „Bude to jednosměrná cesta, ale můžeme alespoň pořídit nějaké video, na kterém uvidíme, co to zařízení vidí.“ Z pokusu Kaina a jeho týmů vyplývá, že i když se červí díra vždy zhroutí, nezhroutí se vždy dostatečně rychle na to, aby teoreticky nebylo možné poslat „zprávu domů“.
Fyzička Sabine Hossenfelderová z mnichovského Centra pro matematickou filosofii tvrdí, že k závěrům Kaina a jeho studentů je třeba přistupovat s notnou dávkou skepse. I přes její nedůvěru je však vědec přesvědčen o tom, že jeho výzkum má smysl. Jednou podle něj možná pomůže tomu, že přijdeme na to, jak vytvářet červí díry, které by nebyly závislé na hmotě a zůstaly otevřené dostatečně dlouho na to, abychom mohli cestovat tam a zpět po celém vesmíru nebo i mimo něj.
Zdroj náhledové fotografie: Genty / Pixabay, zdroj: Science News
To ví přeci každý fanoušek Hvězdné brány. Hmota může otevřenou červí dírou cestovat jen jedním směrem, ale radiový signál oběma směry. 🙂
Černá díra je prostor absolutně bez hmoty, energie, i té černé. Bez tzv etéru v prostoru vesmíru. Je to stejně snadné jako vzduchoprázdný tunel pod vodní hladinou, bez přidané roury.
Nejde o černou, ale o červí díru
Je to možné.