Hvězda, Betelgeuze

Vědce polil studený pot: Hvězda Betelgeuze už možná explodovala. Co se stane se životem na Zemi?

  • Betelgeuze v souhvězdí Orionu se chová zvláštně
  • Zatímco dříve zničehonic pohasla, nyní je mnohem jasnější

Betelgeuze v souhvězdí Orionu, která patří k nejjasnějším hvězdám na naší obloze, nebývale jasně září. Vědci proto nevylučují, že ve vzdálenější budoucnosti exploduje. Podle jednoho amerického astrofyzika k tomu už možná dokonce došlo.


Nepřehlédněte: Tajemné signály z vesmíru, které trvají milisekundy. Vědci konečně zjistili, co je způsobuje


Betelgeuze se probrala z mdlob

Velká mladá hvězda jménem Betelgeuze se v roce 2019 nečekaně a náhle začala stmívat – podle astronomů se mohlo jednat o signál, že dojde k její explozi, a nebo tento rudý obr prochází velmi zvláštní fází vývoje.

Před několika lety však hvězda náhle zjasnila. I tato nečekaná událost vedla ke spekulacím, zda se náhodou neblíží její zánik v podobě exploze. Jeden americký astrofyzik však vyslovil domněnku, že k nebeskému ohňostroj již možná došlo, ale my zatím nic nevidíme, protože Betelgeuze je od Země velmi daleko.

O přesné vzdálenosti Betelgeuze od Země vědci v minulosti často diskutovali. NASA kdysi uvedla, že hvězda je od nás vzdálena asi 640 světelných let.

Michael Shara, kurátor astrofyziky v Americkém přírodovědném muzeu, pro deník The U.S. Sun uvedl: „Betelgeuze leží někde mezi 450 a 550 světelnými roky od Země. Toto měření bylo určeno technikou zvanou triangulace.“

Hvězda, Betelgeuze
Zdroj: garant / Pixabay

Co se stane se Zemí, pokud hvězda exploduje?

„Předpokládejme, že Betelgeuze je vzdálena přesně 500 světelných let,“ řekl Shara a pokračoval: „Pokud Betelgeuze explodovala jako supernova kdykoli v posledních 499 letech, světlo z této události ještě nemělo dostatek času, aby dorazilo k Zemi… takže stoprocentně netušíme, zda Betelgeuze již explodovala. Pokud například vybuchla v roce 1600 našeho letopočtu, nedozvíme se o tom dříve než v roce 2100. Pokud však vybuchla 1. srpna 1523, pak 1. srpna 2023 bude zhruba stejně jasná jako Měsíc v úplňku.“

Podle vědců by případná exploze Betelgeuze měla vliv i na naši planetu. Zhroucení hvězdy by doprovodila superexploze, která by byla v řádech desítek milionů mnohem jasnější než naše Slunce. Jednalo by se o tak intenzivní zdroj světla, že by se noc na Zemi změnila na den.

Zdroj náhledové fotografie: garant / Pixabay, zdroj: The Sun

Total
0
Shares