- Umírající hvězda Betelgeuze se obrovsky se nafoukla
- Nyní je mnohem jasnější a asi 764krát větší než Slunce
Hvězda Betelgeuze prochází dynamickými změnami, které jsou na obloze vidět i pouhým okem. Japonští astronomové nyní tvrdí, že by se mohla velmi brzy změnit na zářivou supernovu pozorovatelnou i ve dne.
Nepřehlédněte: iPhone, který se teď nejvíc vyplatí. Je pořád nadupaný a vyjde vás jen na 356 Kč!
Co víme o Betelgeuze?
Betelgeuze ze souhvězdí Orionu, jedna z nejjasnějších hvězd na obloze. Zatímco na konci roku 2019 a na začátku roku 2020 viditelně zeslábla, v posledních měsících znovu extrémně září a začíná se mluvit o tom, že možná uvidíme, jak exploduje. Nejnovější prognóza založená na jejích pulsacích dává slavnému veleobru jen několik desetiletí, než se v posledním záblesku své slávy zhroutí.
Vědci z japonské Tohoku University a švýcarské Ženevské univerzity znovu posoudili oscilace jasnosti slavné hvězdy a zjistili, že je pravděpodobné, že přece jen představují samotnou závěrečnou fázi jejího života. Výzkum, který budí velkou pozornost, je k dispozici na preprintovém serveru arXiv.
Málokterá objekt ve vesmíru vzbuzuje tolik pozornosti, jako Betelgeuze. Když v roce hvězda 2019 náhle pohasla, astronomové se sešli jako příbuzní v očekávání blížící se smrti bohatého strýčka, aby se nakonec dozvěděli, že má pouze rýmu a v žádném případě neumírá.
Betelgeuze, která se nachází asi 722 světelných let daleko od Země, je stará „pouhých“ osm až deset milionů let, což je ve srovnání se 4,5 miliardami let našeho Slunce opravdu krátká doba. A zdá se, že na svůj „věk“ velice rychle ztrácí energii.
Víme, že jde o masivní pulsující hvězdu, což znamená, že se smršťuje a rozšiřuje. V posledních letech Betelgeuze navíc změnila svůj spektrální typ, protože již téměř vyčerpala své zásoby vodíku. Nyní v ní dochází k fúzi helia, což způsobilo, že se nafoukla do obrovských rozměrů: Je asi 764krát větší než Slunce a má asi 16,5 až 19krát větší hmotnost.
Hvězda jasná jako Měsíc v úplňku
Vědci jsou stále rozděleni v názoru na to, kdy dojde k výbuchu. Podle japonských expertů není osud supernovy snadné modelovat. Podle jednoho jejich modelu bude hvězda v nadcházejících letech ochabovat, přičemž explodovat může již za několik desítek let – a nikoli za několik desítek tisíc let, jak se dosud předpokládalo.
Jisté je, že když Betelgeuze dojde do fáze supernovy, objeví se na obloze jasná jako Měsíc v úplňku a zůstane tak jasně viditelná po několik týdnů, než se jas začne snižovat. Viditelná pouhým okem však zůstane po dobu nejméně šesti měsíců. Až k explozi dojde, sledovat budeme výbuch, jaký se odehrál přibližně před 700 lety. Pokud je model japonských vědců správný, mohli bychom krátce po polovině století sledovat Betelgeuze, jak krátce zastiňuje všechny ostatní hvězdy, než navždy zmizí.
O důsledcích přeměny Betelgeuze v supernovu jsme psali v samostatném článku zde.
Zdroj náhledové fotografie: garant / Pixabay, zdroj: Science Alert, ArXiv
Už asi třicátý článek o Betelgeuze zde na fonetechu víceméně omílající furt to samè. To musí být vývar…